Italia

Bergamo zwiedzanie, Bergamo atrakcje. Kto tu jedzie ten ma rację!

Większość osób odwiedzających północne Włochy kojarzy Bergamo z lotniskiem tanich linii lotniczych lub traktuje perełkę Lombardii jak stację przesiadkową w drodze do Mediolanu. Brak zainteresowania da się zauważyć zaraz po przylocie. Spośród wszystkich pasażerów opuszczających halę przylotów byliśmy jedynymi czekającymi na autobus do Bergamo. Reszta wybrała przeciwne kierunki. Czy wiedzieli co tracą?

Nazwa Bergamo pochodzi od połączenia słów berg-heim. Miasto na wzgórzu. Dokładnie tak jak w rzeczywistości. Górna część Bergamo wznosi się wysoko ponad dachami części dolnej. Città Alta – bo tak Włosi nazywają Górne Miasto – wygląda jak zawieszona między ziemią, a niebem. Ukryta za szesnastowiecznymi weneckimi murami ciągnącymi się na długości sześciu kilometrów.

weneckie-mury-bergamo

mury-bergamo

Mury Bergamo powstały w XVI wieku w czasach Republiki Weneckiej aby wzmocnić obronę miasta. Ich budowa zmieniła strukturę Bergamo i wywołała niezadowolenie mieszkańców. Zburzono wówczas ponad 250 domów (niektóre źródła podają, że ponad 500) oraz kilka kościołów w tym bazylikę św. Aleksandra. Najbardziej paradoksalne jest to, że w całej swojej historii weneckie mury nigdy nie zostały zaatakowane. Przetrwały przez stulecia niemal w nienaruszonym stanie stając się symbolem miasta i miejscem licznie odwiedzanym przez zakochanych. Przejście trasą prowadzącą wzdłuż murów to dobry sposób na oswojenie się z Città Alta zanim jedna z czterech bram przeniesie nas do równoległego świata, który zatrzymał się parę wieków temu.

bergamo-lombardia

Widoki zachwycają zwłaszcza o zachodzie słońca i nocą kiedy miasto mruga światłami domów i latarni. Według mnie najpiękniejsza panorama rozpościera się między bramami Porta Sant’Agostino a Porta San Alessandro.

bergamo-nocą

 

Bergamo. Piazza Vecchia, Piazza del Duomo – dwa place jedno serce Citta Alta

Spacerując po długich wąskich uliczkach, niezależnie od wybranego kierunku, z mapą czy bez, wkrótce znajdziesz się na Piazza Vecchia sąsiadującą z maleńkim Piazza Duomo czyli w samym sercu Górnego Miasta.

uliczki-bergamo

Wszystkie budowle skupione wokół placów pochodzą z czasów średniowiecza i renesansu. Piazza Vecchia (Stary Rynek) zbudowany w XV wieku był centrum polityczno-kulturalnym miasta. Na środku placu znajduje się fontanna Contarini, otoczona najstarszymi i najcenniejszymi bergamońskimi pałacami: Palazzo della Ragione, Palzzo Nuovo oraz Palazzo del Podestà.

palazzo-della-ragione-bergamo

piazza-vecchia-bergamo

Równie wiekowa jest wieża zegarowa z „wielkim dzwonem”, który rozbrzmiewa jak za dawnych czasów, kiedy przypominał mieszkańcom przebywającym poza murami miasta o powrocie do domu przed zamknięciem bram. Warto być w pobliżu o godzinie 22.00 gdy pustymi uliczkami płynie znajomy dźwięk…

Przechodząc pod łukami Palazzo della Ragione dotrzesz do małego Piazza Duomo (Placu Katedralnego), obejmującego trzy główne budynki religijne: Katedrę, Bazylikę Santa Maria Maggiore oraz ozdobną kaplicę Capella Colleoni czyli mauzoleum rodziny Colleoni. Zwróć uwagę na herb rodziny umieszczony w bramie. Bartolomeo Colleoni – jeden z najbardziej znanych dowódców włoskich – urodził się z trzema jądrami. Uważał to za powód do dumy dlatego umieszczono je w herbie 🙂 Potarcie herbu dłonią przynosi szczęście i bogactwo. Chętnych nie brakuje, jąderka błyszczą jak złoto.

bergamo-capella-colleoni

Kaplica jest bez wątpienia najbardziej majestatycznym budynkiem Bergamo, ale największe wrażenie zrobiła na mnie przylegająca do niej bazylika Santa Maria Maggiore zbudowana w XII wieku jako dar dla Matki Bożej w nadziei, że uchroni miasto od suszy, głodu i dżumy, które uderzyły w okolice w 1133 roku.

portal-czerwonych-lwów-bergamo

bergamo-włochy

Prosta romańska fasada skrywa barokowe wnętrze zdumiewające swoim bogactwem. Flamandzkie arrasy, freski zdobiące ściany i kopułę, płaskorzeźby, złocenia, grób Gaetano Donizettiego, chór projektu Lorenzo Lotti, wyjątkowej urody konfesjonał.

bazylika-bergamo

bergamo-bazylika

bergamo-konfesjonał

To tylko wycinek tego co zobaczysz przekraczając próg bazyliki. Tylko proszę nie popełnij mojego błędu. Najpierw obejrzyj katedrę, kaplicę Colleoni, baptysterium. Do bazyliki wejdź na samym końcu. Ja zrobiłam odwrotnie i pozostałe budowle nie były w stanie zatrzymać mnie na dłużej. Wracałam jak bumerang do „Santa Marii”.

 La Rocca i … – dwa wzgórza, dwie twierdze

Piazza Dumo od Wzgórza św. Eufemii dzieli krótki spacer. Wystarczy pójść ulicą Gombito, a następnie skręcić w Alla Rocca prowadzącej do twierdzy La Rocca (łatwo zapamiętać :-)). Wzgórze oferuje wspaniały widok na dachy budynków Górnego Miasta.

Żeby podziwiać wyrastające ponad nimi wieże nie trzeba zadzierać głowy, znajdują się na wysokości wzroku. W XIX wieku twierdza była używana jako więzienie, a w okresie poprzedzającym zjednoczenie Włoch przetrzymywano tu, a potem stracono więźniów politycznych. Na zewnętrznej ścianie można znaleźć tablicę z nazwiskami kilku zabitych.

bergamo-bergamo

alla-rocca-bergamo

Do drugiego zamku, po przeciwnej stronie miasta, można dojechać kolejką, która kursuje co pół godziny. Bilety są ważne przez 75 minut, więc na krótką wizytę można użyć tego samego biletu. Wariant dobry dla osób, które mają ograniczony czas lub trafiły na kiepską pogodę. Pozostałym polecam dłuższy spacer z widokiem na okoliczne wzgórza porośnięte winnicami.

bergamo-citta-alta

citta-alta-bergamo

kościółek w drodze na zamek

Zamek San Vigilio stanowił zewnętrzną twierdzę miasta. Z jego murów żołnierze mogli dostrzec wrogów lub odebrać sygnały o niebezpieczeństwie z pobliskich twierdz. Dziś stoi jako wspomnienie przeszłości przyciągając widokami na góry i okoliczne wioski.

Nie wiem jak okolice zamku wyglądają w sezonie. W grudniu poza nami spacerowała jeszcze jedna para, więc praktycznie całe wzgórze mieliśmy na wyłączność 🙂

Spacer po Citta Alta utwierdził nas w przekonaniu, że Bergamo jest miastem wyjątkowym, idealnym dla tych, którzy szukają sztuki i włoskich zakątków z dala od zgiełku i zatłoczonych miast. Włoch prawdziwych, nie turystycznych. Wrócimy na pewno.

I jeszcze kilka zdjęć na zakończenie.

apteka-w-bergamo

święta-w-bergamo

pizza-bergamo-górne

pizza-bergamo

16 komentarzy

 • Ania

  Bergamo jest piękne, a Stare Miasto wręcz cudowne 🙂 świetny mają tam sklepik z kolorową pizzą i wielkimi bezami :0 byliśmy tam kilka razy i myślę o powrocie 🙂

 • Mo.

  Na murach Bergamo powitałam Nowy Rok 2016. Myślę, że byłyśmy tam w tym samym czasie bo też mam na zdjęciach afisz Io sono il Sarto ( zdj.6 ). No chyba, że to jest stała dekoracja. Bergamo oprócz tego, że jest świetną bazą wypadową aby pozwiedzać okolicę, jest miastem obok którego nie można przejść obojętnie i nie sposób się nie zachwycić. Mnie oczarowało bardzo, do tego stopnia, że marzę o powrocie tam. Jest piękne i bardzo klimatyczne ( również po zmierzchu ) a jazda na łyżwach w sylwestrową noc, na lodowisku umiejscowionym na placu wśród kamienic była niezapomnianym przeżyciem. Pozdrawiam serdecznie.

  • podrozyszczypta.pl

   Byłyśmy w tym samym czasie 🙂 Też marzę o powrocie do Bergamo. Niedocenianego przez większość Bergamo. Cieszę się, że miastu przybywa wielbicieli. Mediolan kusi i przyciąga, a Bergamo czeka spokojnie na swoją kolej 🙂
   Pozdrawiam równie serdecznie.

  • podrozyszczypta.pl

   dzięki. Włochy potrafią w sobie rozkochać. Mogłabym tam zamieszkać. Ciekawe czy wtedy też by mi się tak podobały 🙂

 • Travelling Milady

  Jestem zakochana w Bergamo od pierwszego wejrzenia. Mam nadzieję, że szybko tam wrócę. Też właśnie takie wnioski wysnułam po pobycie, że dla wielu to wyłącznie stacja przesiadkowa w dalszej podróży, tymczasem to jedno z piękniejszych miejsc jakie nosi ziemia.

  • podrozyszczypta.pl

   ja do dzisiaj dziękuję koleżance za zdanie “Mediolan ci nie ucieknie. Jedź do Bergamo póki nie ma w nim tysięcy turystów”.

  • podrozyszczypta.pl

   Pretekst doskonały! Dzięki za miłe słowo o zdjęciach, bo trafiliśmy na smog i już myślałam, że niczego nie uda mi się wybrać do relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *