Białystok widok na pałac branickich i rzeźbę
Podlaskie

Białystok atrakcje w jeden dzień – co warto zobaczyć i zwiedzić

Białystok atrakcje? Oj, nie, nie. Za daleko i za zimno. Zimniej jest już chyba tylko w Suwałkach. Zobaczymy w Internecie. Takie odpowiedzi najczęściej słyszę proponując wyjazd do stolicy Podlasia. Dlatego dzisiaj pokażę Ci Białystok i jego atrakcje w pełnym słońcu.
Nadal obawiasz się chłodu? Zatem czapka na uszy, szalik na szyję i jedziemy!

Białystok – stolica Podlasia kojarzona nierozerwanie z rodem Branickich, wielokulturowością i charakterystycznym akcentem. Miasto, które bardzo lubię, mam nadzieję z wzajemnością. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jaki jest ten odległy Białystok, zapraszam do lektury wpisu.

Zwiedzamy Białystok

Pierwszy raz do Białegostoku przyjechałam autem. Drugi raz PKS-em zapomnianym środkiem transportu. Najpierw czas, a potem ujemna temperatura pozwoliły mi zrealizować tylko krótki program obowiązkowy. Wróciłam po raz trzeci z przekonaniem, że w powiedzeniu “do trzech razy sztuka” tkwi siła sprawcza. Ruszyłam klasycznie, najstarszym traktem miasta wypełnionym atrakcjami i zabytkami. Trakt biegnie przez centrum, na trasie od dworca PKP do pałacu Branickich.

 

Białystok główne atrakcje stolicy Podlasia

Kościół św. Rocha

Pamiętam go dokładnie z poprzednich podróży. Jeden z najciekawszych polskich kościołów i jeden z pierwszych modernistycznych kościołów w Europie. Cały biały z wysoką, ażurową wieżą górującą nad miastem. Wzniesiony jako symboliczny pomnik odzyskania niepodległości. W czasie II wojny światowej, w wieży kościoła św. Rocha, Niemcy urządzili punkt obserwacyjny dzięki czemu kościół nie ucierpiał podczas wojny.

Mniej więcej w połowie prawie 80-metrowej kościelnej wieży udostępniono punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama miasta. Dodatkowo w środku wieży przygotowano bezpłatne materiały promocyjne Białegostoku (mapy, przewodniki turystyczne). Wejście na punkt widokowy jest bezpłatne. Wstęp przez cały tydzień od maja do końca października (od poniedziałku do soboty od 9.00 do 16.00, a w niedziele i święta od 14.00 do 17.00).

atrakcja białego stoku kościół świętego Rocha

Ulica Lipowa biegnie od kościoła prosto na rynek Kościuszki. Po prawej stronie na wysokości numeru 16 stoi rzeźba – Podróż, która nawiązuje do tradycji lalkarskich w Białymstoku. Trochę dalej, po przeciwnej stronie, widać główną cerkiew Białegostoku – sobór św. Mikołaja. Znajdują się w nim najstarsze ikony i relikwie świętego męczennika Gabriela, patrona dzieci i młodzieży. Warto przyjść tu na niedzielną mszę, aby posłuchać najlepszych w rejonie chórów prawosławnych. W cerkwi można spotkać duchownych, którzy w ciekawy sposób opowiadają o różnicach w wierze rzymskokatolickiej i prawosławnej. Temat jest naprawdę ciekawy.

 

Białystok – atrakcje na Rynku Kościuszki

Trudno o bardziej rozpoznawalne miejsce w Białymstoku. Główny plac miasta ma niecodzienny kształt wydłużonego trójkąta. Szczególnie latem widać, że Rynek Kościuszki to jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców i przyjezdnych. Cały obszar rynku jest wyłączony w ruchu samochodowego, otoczony wianuszkiem restauracji i barów.

Białystok kamienice na rynku kościuszki

Można do woli delektować się kuchennymi specjałami, widokami i muzyką ulicznych grajków. Na rynku często organizowane są imprezy muzyczne, pokazy, targi regionalne i jarmarki. Białystok na rynku wita najserdeczniej!

Architektonicznie na rynku wyróżniają się: ratusz z wieżą zegarową i Zespół Katedralny Wniebowzięcia NMP znajdujący się między ratuszem, a pałacem Branickich. Dwie budowle, których nie da się przegapić.

 

Ratusz w Białymstoku

Ratusz w Białymstoku nigdy nie był siedzibą władz miejskich. Od początku funkcjonował jako hala targowa. Już dekadę po wybudowaniu ratusz okazał się za ciasny, dlatego żydowscy kupcy ufundowali cztery żydowskie alkierze.
Dzisiejszy budynek to, podobnie jak Pałac Branickich, powojenna rekonstrukcja.

Białystok rynek kościuszki i ratusz

We wnętrzach ratusza mieście się muzeum podlaskie, prezentujące wystawę malarstwa polskiego (audio przewodnik w cenie biletu). Mimo nazwy za dużo Podlasia w nim nie znajdziesz. Ceny biletów, godziny wejść Muzeum w Białymstoku.

 

Zespół Katedralny Wniebowzięcia NMP

Kiedy podejdziesz bliżej zobaczysz, że całość składa się z dwóch połączonych ze sobą świątyń. Pisząc obrazowo białej i czerwonej. Biały kościółek farny z 1617 roku jest najstarszym murowanym zabytkiem Białegostoku. Z czasem stał się mauzoleum rodu Branickich. Czerwony powstał dzięki zawiłościom historii.

Otóż kiedy pod koniec XIX wieku kościół farny nie mieścił już wszystkich wiernych, zwrócono się z prośbą do carskich władz o zgodę na budowę nowego, większego kościoła. Po wielu zabiegach i staraniach wierni dostali zgodę jedynie na rozbudowę istniejącej budowli (w ramach polityki rusyfikacji ludności polskiej nie pozwalano na budowę nowych świątyń). Rozbudowa trwała od 1900 do 1905 roku. I tak oto do małego kościółka dobudowano kilkakrotnie większą katedrę, spełniając warunek postawiony przez władze.

Białystok rynek kościuszki z katedrą w tle

Białystok atrakcje katedra

Razem z kościołem farnym, obie budowle jako nieliczne przetrwały olbrzymie zniszczenia śródmieścia dokonane w czasie II wojny światowej. Stąd blisko już do atrakcji, którą Białystok z dumą pokazuje wszystkim przyjezdnym.

 

Pałac Branickich

Białystok był prywatnym miastem rodziny Branickich. Warto zapamiętać to nazwisko bowiem właśnie Janowi Klemensowi Branickiemu miasto zawdzięcza swój rozkwit. Był on trzecim pod względem bogactwa magnatem polski swoich czasów.

Niewielki pałac przebudował w jedną z największych rezydencji magnackich, zwaną do dzisiaj Wersalem Północy. Dawniej bywali w nim królowie polscy, cesarzowie i carowie. Obecnie oddają się nauce studenci Uniwersytetu Medycznego (w pałacu działa też Muzeum Historii Medycyny i Farmacji).

Białystok widok na pałac branickich i rzeźbę

Białystok pałac branickich wnętrze auli magna
Pałac Branickich w Białymstoku. Aula Magna źródło: https://www.umb.edu.pl

 

Pałac Branickich atrakcje płatne i bezpłatne

Część wnętrz Pałacu Branickich można zwiedzać za darmo min. klatkę schodową, korytarze, a z tarasu na piętrze można popatrzeć na pałacowe ogrody. Bez obaw, nikt Cię nie przegoni ponieważ pałac jako siedziba Uniwersytetu Medycznego jest budynkiem użyteczności publicznej więc każdy może wejść do środka i zobaczyć otwarte pomieszczenia.

Pozostałe atrakcje Pałacu Branickich: aulę Magna, wystawę w piwnicach pałacowych, kaplicę z fotelem papieskim zwiedzisz odpłatnie. Bilet można kupić w prawym skrzydle pałacu, tam gdzie mieści się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Pałac Branickich – trasy zwiedzania, ceny biletów.

Poniżej znajdziesz dokładniejsze wskazówki co do poruszania się po pałacowym terenie, a zdjęcie pałacu z lotu ptaka ułatwi Ci orientację w terenie. Podczas mojej wizyty ludzie odbijali się od kolejnych zamkniętych drzwi w poszukiwaniu wejścia do obiektu i jakiejkolwiek informacji dlatego lepiej zawczasu wiedzieć co i jak.

białystok atrakcje pałac branickich z lotu ptaka
źródło: https://www.umb.edu.pl

W lewym dolnym rogu zdjęcia widać Bramę Wielką zwaną “Gryfem” gdzie mieści się punkt informacji turystycznej czynny w sezonie od maja do września. Szczyt bramy wieńczy złoty gryf – herbowy symbol rodziny Branickich. Brama Wielka cudem uniknęła zniszczeń podczas wojen. Wskazuje nie tylko drogę do pałacu, ale i czas.

Warto tu zajrzeć z dwóch powodów. Po pierwsze – aby zaopatrzyć się w materiały pomocne podczas zwiedzania Białegostoku, a po drugie – na bramie znajduje się najstarszy chodzący zegar wieżowy w Polsce. Pokonując 54 stopnie możesz zobaczyć jak działają mechanizmy wprawiające go w ruch. Atrakcja jest bezpłatna.

Za bramą ciągnie się dziedziniec wstępny, a za dwiema statuami Herkulesa, dziedziniec paradny. Znajdziesz na nim wejście do wspomnianego już Muzeum Historii Medycyny i Farmacji oraz Pałacu Branickich.

 

Ogrody otaczające Pałac Branickich

Określenie “salon pod gołym niebem” nie straciło na swojej aktualności. Idealnie przycięte krzewy, kwiaty ułożone w efektowne wzory, drzewka w donicach, rzeźby, fontanny. Wszystko jak za dawnych czasów, nawet dobór kwiatów (identyczne zdobiły ogrody w XVIII wieku). Ogrody stanowią przedłużenie barokowej architektury pałacu.
Na styku parku i ogrodów wznosi się czarny Pawilon pod Orłem.
Co ciekawe ogrody nie należą do uniwersytetu, a do miasta, które jak widać dba o nie z należytą starannością.

Białystok ogrody pałacu branickich

Białystok – park Planty – zakochany kawałek miasta

Powstałe w okresie międzywojennym Planty rozciągają się na terenach przyległych do Pałacu Branickich. Można przyjść, posiedzieć i odpocząć w otoczeniu zieleni. Miasto zapewniło dostęp do bezpłatnego Internetu i zadbało o odpowiednią ilość ławek. Większość z nich stoi pod starymi dębami tworząc strefę cienia i chłodu w upalne dni. Tak, tak czasami Białystok też oblewa się potem 🙂

białystok fontanna na Plantach
autor zdjęcia: Cezary Fbiszewski

 

Główną atrakcją parku są kolorowe fontanny w Alei Zakochanych. Barwny pokaz rozpoczyna się wieczorem w weekendy i święta (od godziny 20.00). Nie są to pokazy z wielkim przytupem, ale przyjemne dla oka. Warto przyjść i zobaczyć.

 

Ulica Kilińskiego w Białymstoku

W okolicy biegnie ulica Kilińskiego. W czasach hetmana Branickiego była polną drogą prowadzącą wzdłuż brzegów stawów oddzielających zabudowania i park od miasta. W osiemnastym wieku wzniesiono tu Pałacyk Gościnny w którym Izabela Branicka przyjmowała gości. Obecnie mieści się w nim Pałac Ślubów. Dwa wieki później, kiedy zlikwidowano stawy, przy ulicy osiedliła się elita niemieckich przedsiębiorców i bankierów. Zaczęły powstawać restauracje, zakłady fotograficzne i hotele ze słynnym Ritzem na czele. Wówczas ulica (zwana Niemiecką) była jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Białymstoku. Dzisiaj po wszystkich atrakcjach został niepowtarzalny urok i wspomnienia.

 

Europejskie Centrum Kultury – Opera i Filharmonia Podlaska – Białystok ma się czym pochwalić!

Miałeś już okazję zobaczyć nowy budynek Europejskiego Centrum Sztuki w Białystoku? To dzieło Profesora Marka Budzyńskiego, architekta znanego z projektów warszawskiego gmachu BUW i Sądu Najwyższego.
Jego budowa trwała sześć lat. Nowoczesny budynek położony na skraju parku Centralnego idealnie współgra z otaczającą go naturą. Na dachu budynku znajdują się ogrody po których można spacerować. Widać stąd całą panoramę Białegostoku.

Białystok opera i filharmonia podlaska z lotu ptaka
Opera i Filharmonia Podlaska z lotu ptaka źródło: https://dniotwarte.eu/

Budynek Opery i Filharmonii zachęca aby zajrzeć do środka. Ja widziałam go tylko z zewnątrz, ale naczytałam się tyle dobrego o jego oryginalnych wnętrzach, że przy najbliższej okazji z pewnością nadrobię zaległości i wezmę udział w jednym z wielu wydarzeń kulturalnych. A jest w czym wybierać, bo Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku to jedyna instytucja w Polsce łącząca działalność operową, filharmoniczną, teatru muzycznego oraz centrum wystawienniczego). Powiedzenie, że każdy kulturalnie znajdzie tu coś dla siebie, sprawdza się jak nigdzie indziej.

W październiku ubiegłego roku w Centrum Kultury świętowano sprzedaż milionowego biletu. Milionowy widz, a dokładnie widzka, obejrzała musical “Doktor Żywago”, a artyści specjalnie dla niej zatańczyli słynny utwór “Co za bal” z “Upiora w operze”.

 

Cerkiew św. Marii Magdaleny

Cerkiew pod wezwaniem św. Marii Magdaleny jest najstarszą i najmniejszą świątynią prawosławną w Białymstoku.
Stoi na wzniesieniu w parku (około 700 metrów od Opery i Filharmonii Podlaskiej) i jest moją ulubioną atrakcją. Niegdyś otaczał ją cmentarz po którym zostało tylko parę kamieni nagrobnych. Niezmiennie ogrodzona i zamknięta. Może kiedyś uda mi się wejść do środka.

Na zakończenie chciałam jeszcze wspomnieć o Bojarach – najstarszej dzielnicy Białegostoku. Przyznam, że po miejscu z charakterem spodziewałam się zdecydowanie więcej. Zobaczyłam niszczejące drewniane domy, zamknięte na cztery spusty. Niektóre resztką sił trzymają pion. Zardzewiałe kłódki oblepione pajęczyną dawno przestały marzyć
o dźwiękach przekręcanego klucza. Sporo budowli już nie istnieje, przypominają o nich tablice informacyjne. Niebawem tylko one zostaną na szlaku unikatowej dzielnicy…

Mnie Bojary nie urzekły, ale wiem, że mają swoich wielbicieli. Gdybyś chciał ruszyć przez Białystok szlakiem Bojar czy architektury drewnianej, zerknij na szczegółu Szlak Bojar.

Białystok atrakcje rzeźba smoka na jedym z bloków
Nie wiem czy chciałabym widzieć z okna takowe stworzenie 🙂

Odwiedzając Białystok warto zarezerwować sobie czas na regionalny obiad. Ale o tym co i gdzie zjeść opowiem Ci w kolejnym poście. Mam nadzieję, że swoim wpisem przekonałam Cię, że warto umieścić Białystok na Liście miejsc ciekawych, wartych odwiedzenia. A może już tu byłeś? Chętnie poznam Twoją opinię i wrażenia ze stolicy Podlasia.

 

2 komentarze

  • bezbrzeznemysli

    Białystok jest niesamowity, niepowtarzalny i wyjątkowy, to moje rodzinne miasto. A z tym zimnem to lekka przesada, choć wiem, że niektórzy nadal wierzą, że tutaj biegają białe niedźwiedzie. 🙂

    • podrozyszczypta.pl

      Dorota miło Cię gościć. Białystok to jedno z moich ulubionych miast i chętnie do niego wracam. Lubię Pałac Branickich, niespieszność Białegostoku, miłych ludzi i kuchnię (o kuchni będzie następnym razem). Zapraszam częściej w moje skromne progi i pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *