Italia

Siedem kościołów w jednym, takie cuda!

Bazylika Santo Stefano znana również jako kompleks Siedmiu Kościołów, jest bez wątpienia jednym z najciekawszych miejsc w Bolonii. Miejscem, którego nie można przegapić, ominąć, zostawić na później. I właśnie dlatego poświęcam jej dodatkowy wpis.

Bazylika Santo Stefano

W średniowieczu była największą świątynią w okolicy i jedną z największych w Europie.
Na przestrzeni wieków kompleks siedmiu kościołów ulegał szeregowi przemian. Do dzisiaj nietknięte pozostały cztery: Kościół Krzyża , Kościół Trójcy Świętej, Kościół Świętego Witalisa
i Agrykoli oraz Kościół Grobu Pańskiego. Ci którzy odwiedzą ich wnętrza nie będą rozczarowani.

Na eleganckim Piazza Santo Stefano kłębią się ludzie, przejeżdżają samochody, nic nie zapowiada spokoju i ciszy, która otula od środka.

Od strony placu widać fasady trzech kościołów. Wejście główne prowadzi przez Kościół Krzyża pochodzący z siedemnastego wieku. Później można poczuć się jak w labiryncie połączonych ze sobą świątyń lub jak we wnętrzu rosyjskiej zabawki Matrioszki w której każda kolejna babuszka skrywa następną i następną.

Oryginalny projekt został opracowany w V wieku naszej ery przez ówczesnego biskupa miasta Petroniusza, po podróży do Ziemi Świętej. Biskup pomyślał o odtworzeniu świętych miejsc Jerozolimy w Bolonii, tak aby Bolończycy i setki tysięcy pielgrzymów z Europy mogli zejść po schodach Kalwarii Chrystusa bez konieczności długiej i niebezpiecznej podróży do Ziemi Świętej. Chciał również zostać tu pochowany i tak się stało. Do 2000 roku relikwie świętego Petroniusza znajdowały się w kapliczce kościoła Grobu Świętego.
Później przeniesiono je do bazyliki San Petronio.

Santo Stefano – Kościół Krzyża (Chiesa del Crocifisso)

Zwiedzanie kompleksu Santo Stefano rozpoczyna się od wejścia do Kościoła Krzyża.
Nazwa kościoła pochodzi od zawieszonego w centrum prezbiterium krucyfiksu z 1380 roku.
Z wnętrza kościoła można zejść do podziemi, które składają się z pięciu części, przedzielonych kolumnami o różnej szerokości i wysokości. Legenda głosi, iż jedna z nich (jak dobrze pamiętam druga po prawej stronie) jest równa wysokości Jezusa.
Ma około 170 cm – wysokość ponadprzeciętna, jak na tamte czasy.
W krypcie znajdują się także relikwie prześladowanych Vitale i Agricoli, o których więcej dowiesz się w dalszej części.

Santo Stefano – Kościół Grobu Świętego (Chiesa di San Sepolcro)

Kościół Grobu Świętego wiernie odtwarza miejsce, w którym zostały złożone zwłoki Chrystusa po jego śmierci. Pomieszczenie jest surowe i całkowicie zdominowane przez dużą ambonę. Całość otacza trzynaście marmurowych i ceglanych kolumn. Kolumna z czarnego marmuru, lekko przesunięta w stosunku do pozostałych, symbolizuje kolumnę przy której biczowano Chrystusa. Między kolumnami w podłodze znajduje się studnia z wodą źródlaną traktowaną jak woda z rzeki Jordan w której Jezus został ochrzczony. Studnię przykrywa ozdobna krata.

W średniowieczu woda uważana była za cudowne źródło, które może wyleczyć każdą chorobę. Podobno w 1307 roku ponad 150 chorych, głuchych, niemych, niewidomych i opętanych odzyskało zdrowie w ciągu jednego dnia. Tłum pielgrzymów czekających na możliwość napicia się cudownej wody był tak ogromny, że cały plac został przykryty namiotami, aby dać im schronienie.

Z kościoła Grobu Świętego wychodzi się wprost na Dziedziniec Piłata (Cortile di Pilato) gdzie w oczy od razu rzuca się marmurowa misa w kształcie kielicha. Jak głosi legenda, Poncjusz Piłat obmywał w niej ręce po skazaniu Jezusa na śmierć krzyżową.
Tak naprawdę misa jest „młodsza” i pochodzi z VIII wieku.

Santo Stefano – Kościół Świętych Vitale i Agricoli

Kościół Świętych Vitale i Agricoli pochodzi z IV wieku i jest najstarszą częścią kompleksu Siemiu Kościołów. W prostym i surowym wnętrzu znajdują się sarkofagi pierwszych męczenników z Bolonii zabitych z powodu ich wiary.

Agricola był chrześcijańskim obywatelem Bolonii, a Vitale prawdopodobnie jego sługą, który podążał za swoim mistrzem również w religii. Oprawcy wyprowadzili obu na arenę i torturowali Vitale na oczach Agricoli. Sądzili, że na widok cierpienia swego sługi Agricola straci determinację w głoszeniu się chrześcijaninem. Wszystko przyniosło odwrotny skutek. Agricola umocniony śmiercią wiernego sługi, stanął wobec ukrzyżowania z wielką odwagą, dając świadectwo swojej chrześcijańskiej wierze do samego końca.
Egzekucja odbyła się na miejscu w którym obecnie stoi kościół.

Santo Stefano – Kościół Trójcy Świętej

Ostatnia świątynia to Kościół Męczeństwa bogaty we freski z których duże znaczenie ma fresk „Madonna w ciąży”. Modlą się przy nim kobiety oczekujące potomstwa.
W kościele Trójcy Świętej znajduje się także jedna z najstarszych na świecie szopek bożonarodzeniowych.

 

W Kościołach i na dziedzińcach panuje spokój. Można przysiąść i nacieszyć się ciszą, której próżno szukać poza murami bazyliki. I chociaż na zewnątrz panuje gwar, do środka nie przenikają żadne dźwięki. Poza sezonem towarzyszyła nam garstka osób, która dosyć szybko się wykruszyła.

Po odpoczynku odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Santo Stefano z religijnymi przedmiotami mieszczące się na terenie kompleksu.

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *