Italia

Bolonia zwiedzanie i pożegnanie – cz3

Dzień trzeci zaczynamy od wielce oryginalnego pierwszego śniadania na które serwujemy sobie owoce i wino. Taki zestaw na niepogodę, bo za oknem trochę pada. Ale nic to, arkady nas ochronią.

Po drugim, już bardziej włoskim śniadaniu czyli kawie i rogaliku, ponownie kierujemy się na Piazza Maggiore, by odwiedzić majestatyczną Bazylikę San Petronio.

W zamierzeniach miała ona być największą świątynią chrześcijaństwa, większą od Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jednak w trakcie budowy zmienił się zamysł i uznano, że właściwie nie musi być taka wielka, a pieniądze lepiej przeznaczyć na Uniwersytet. W efekcie czego fasadę wykończono tylko częściowo i obecnie wygląda ona dokładnie tak samo jak w połowie XVIII wieku.

Warto oczywiście wejść do środka pod warunkiem, że nie macie ze sobą niebezpiecznych narzędzi, ponieważ plecaki i torby są dokładnie sprawdzane przed wejściem.

Przynajmniej jedno zdjęcie niech będzie bez deszczu 🙂

Kryjąc się pod arkadami kierujemy się w stronę byłej siedziby najstarszego uniwersytetu w Europie. Obecnie mieści się tutaj biblioteka posiadająca jeden z największych w Italii zbiorów książek i manuskryptów. Archigimnazjum pozostawało główną siedzibą uniwersytetu do 1803 roku. Po tysiącach studentów, którzy tu studiowali, pozostała niezwykła pamiątka, a mianowicie ich herby rodzinne, namalowane na ścianach budynku.

Kierując się w stronę dworca oglądamy jeszcze ruiny średniowiecznej cytadeli papieskiej i schowani pod parasolem spacerujemy po najstarszym bolońskim parku – Parco della Montagnola. Na pewno jest tu ślicznie wiosną i latem, gdy drzewa i trawniki się zazielenią. Kto wie, może niedługo dane nam będzie zobaczyć tę zieleń na własne oczy.

Z tego miejsca jest zaledwie parę kroków do dworca centralnego i przystanków autobusowych. Jeden z nich zabierze nas w drogę powrotną do domu. Mam nadzieję, że szybko tu wrócimy, by czerpać całymi garściami pozytywną włoską energię i rozkoszować się naszym ulubionym dolce far niente.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *