Śląskie

Bytom jedna z pereł Górnego Śląska?

Przed wojną Bytom szczycił się mianem najbogatszego i najpiękniejszego miasta na Górnym Śląsku. Nigdzie w Polsce nie było tak eleganckich i zdobnych kamienic. Tak było wczoraj, a jak jest dzisiaj?

Minęło siedemdziesiąt lat…

Odnowiona bytomska starówka czaruje, ale wystarczy skręcić w boczną uliczkę i magia pęka jak bańka mydlana. Odpadające tynki, złuszczająca się farba, elewacje przykryte grubą warstwą brudu spod którego resztką sił przebijają prawdziwe perły secesyjnej architektury. Kamienice, których nie powstydziła by się Praga czy Wiedeń, uginają się od mnogości rzeźb i ornamentów. Wiele domów posiada jeszcze przedwojenne kute balustrady balkonowe. Jednak mało kto dostrzega bogactwo bytomskiej secesji. Łódź oczywiście, ale szary Bytom? Nieeee.

Trudno uwierzyć, że czarna elewacja pierwotnie była żółto-czerwona. Przemalował ją czas. Kontrast między przeszłością, a teraźniejszością kłuje w oczy. Stare pocztówki drażnią, pokazując dobitnie co pozostało z dawnego bogactwa i urody. Ludzie mijają obojętnie prawdziwe skarby. Tylko starsi czasem przystaną, kiwając głową z niedowierzaniem.

Skąd taki wstęp pełen goryczy? Bo szlag mnie jasny trafił widząc efekty ludzkiej bezmyślności. Pustostany straszą powybijanymi oknami i zapadniętymi dachami, kolejne zabytkowe kamienice czekają na rozbiórkę. Ich miejsce zajmą marketowe blaszaki  lub pozostanie po nich smętny, pusty plac.

Spacerowałam w obrębie ulic: Piłsudskiego, Strzelców Bytomskich, Powstańców Warszawskich, Karola Miarki, Witczaka. Patrzyłam na Bytom z innej perspektywy. Wzrokiem przenikałam przez wszystkie możliwe odcienie szarości pokryte sadzą, by uwiecznić piękno architektonicznych detali, póki jeszcze istnieją, bo mimo zabrudzeń robią wrażenie. Gdyby jednocześnie odrestaurować wszystkie zabytkowe budowle miasto nie miałoby sobie równych. Gdyby…

 

Minęło parę miesięcy…

Po trzech miesiącach od napisania pierwszej części postu wpadł mi w ręce wrześniowy numer lokalnej gazetki poświęcony w całości planom rewitalizacyjnym miasta. Ktoś się zainteresował Bytomiem, coś drgnęło!

Przez kilka tygodni prowadzono konsultacje społeczne zakrojone na szeroką skalę. Podczas warsztatów, pikników plenerowych i spacerów badawczych konsultanci pytali mieszkańców, jak im się żyje i co chcieliby zmieć w swoim otoczeniu. Problemów, jak się pewnie domyślasz, jest wiele, ale zaangażowania także nie zabrakło.

Ludzie chętnie rozmawiali. Zgłosili setki pomysłów. Cieszy mnie, że wiele osób zwróciło uwagę na agonalny stan kamienic i wszechobecny bród niszczący wizerunek Bytomia.
Co z tego, że istnieją miejsca, z których miasto może być dumne, skoro jego ogólny wygląd nie zachęca do ich poznania. Nie pomogą najpiękniejsze opowieści i legendy…

Jak potoczą się dalsze losy dawnej perły Górnego Śląska?

Bytom stoi przed wielką szansą. Może niebawem, wzorem Katowic, zmieni wizerunek i przyciągnie turystów? Wykonano pierwszy krok, a od niego jak wiadomo wszystko się zaczyna.

PS Włodarze działajcie! I błagam nie patrzcie tylko na to, by było tanio i tymczasowo,
bo na poprawki pieniędzy już nie będzie.

Zapraszam Cię do obejrzenia serii zdjęć z Bytomia. Może przynajmniej w ten sposób uda się ocalić od zapomnienia to co zostało, pokazać piękno póki jeszcze istnieje.

bytomska kamienica z płaskorzeźbą nad drzwiami wejściowymi

secesyjne zdobienia nad bramą do kamienicy

twarz kobiety rzeźba na elewacji kamienicy

secesyjne wykończenie kamienicy w bytomiu

secesyjne kwiaty na na suficie w bytomskiej bramie

wyremontowana kamienica w bytomiu. Po dwóch sronach okna wspaniałe rzeźby

secesyjny aniołek, ozdoba nad oknem

rzeźby zdobiące okno balkonowe w bytomiu

najpiękniejsze okna w bytomskiej kamienicy

wyremontowana kamienica z pięknymi rzeźbami

bytom rzeźba nad wejściem do budynku

bytom-i-jego-kamienice

czerwone wzory na elewacji w zabytokowej kamienicy

kuta ozdoba nad parapetem

krusząca się ozdoba na elewacji

rzeźba smoka nad na rogu budynku
bytomski smok to prawdziwa perła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 komentarze

 • podrozyszczypta.pl

  Żal i zadziwienie nad bezmyślnością i krótkowzrocznością osób, które coś mogą.
  Czekam na Twoją relację.

  PS (jak podróży szczypta :-))
  Tytuł relacji to mariaż gwary i języka ogólnego.
  Gwarowo byłoby Jo sie pytom kaj je Bytom?

 • Piotr Komander

  Dobrze, że zwróciłaś uwagę na piękno tego miasta. Centrum cieszy oko, detale zachwycają, ale żal nad znikającą niemal w oczach urodą jednak dominuje. Byłem tam nie tak dawno i również przymierzam się do relacji. Już teraz widzę, że wnioski z wyprawy mamy podobne.

  PS Agnieszko, jeśli tytuł miałby być konsekwentnie gwarowy, zamiast “ja” lepiej umieścić “jo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *