Na widelcu

Gdzie zjeść w Białymstoku i co zjeść? Białystok od kuchni

Gdzie zjeść w Białymstoku i przede wszystkim co zjeść? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te dwa pytania. Opowiem jak smakuje Białystok i jakie pyszności znajdziesz na talerzu zwiedzając stolicę Podlasia.

Na pewno będzie różnorodnie, bo należy pamiętać, że północno-wschodnie krańce Polski to miejsce szczególne. Mieszkanka kultur i tradycji, zapachów przyrody i specjałów kresowej kuchni.

 

Co zjeść w Białymstoku?

Dawniej Białystok obok Polaków zamieszkiwali: Litwini, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Tatarzy, Niemcy i Romowie. Każda z nacji wpłynęła na kulinarny rozkwit miasta tworząc prawdziwy tygiel zapachów i smaków. Wszystko na wyciągnięcie ręki.

Z kuchni żydowskiej mamy więc babkę ziemniaczaną, a z kuchni niemieckiej – kiszkę ziemniaczaną (tę drugą mocno rozsławił film “Testosteron” :-)). Litwini przywieźli nam sękacz, kindziuk i kumpiak; Macedończycy buzę i chałwę. Tatarzy kołduny i pierekaczewnik, a Rosjanie bliny i kwas chlebowy. I właśnie tak smakuje Białystok!

gdzie zjeść w Białymstoku kołduny
Kołduny, że palce lizać!

Moim numerem jeden była i jest babka ziemniaczana. Najprostsze z możliwych dań, należące do grupy zwanej przeze mnie “daniami bieda”. Ziemniaki, jajka, mleko, cebula, przyprawy. Boczuś lub kiełbaska przy większej zasobności portfela. Teoretycznie prosta w wykonaniu. Praktycznie jeszcze ani razu nie udało mi się zrobić dobrej babki ziemniaczanej. Zawsze wychodzi mi zbita i płaska. Za to mama Wojtalińskiego obudzona w środku nocy, robi taką babkę, że czapki z głów. Lepszej nigdy i nigdzie nie jadłam. Więc w pierwszej kolejności zapraszam do niej :-), a w drugiej do jednej z licznych knajpek i restauracji w Białymstoku.

Parę lat temu istniał nawet Białostocki Szlak kulinarny łączący kilkadziesiąt restauracji w centrum miasta. Propagował regionalną kuchnię oraz ułatwiał wybór niezdecydowanym turystom. Niestety już nie istnie.

gdzie zjeść w Białymstoku babka ziemniaczanai kartacz
Na jednym talerzu: dwa kawałki babki ziemniaczanej i kartacz

 

Gdzie zjeść w Białymstoku? Typy mieszkańców.

Pewnie w Białymstoku z babką ziemniaczaną jest tak jak na Górnym Śląsku z roladą czyli najlepszą zrobi mama albo babcia, ale dowiedziałam się, że mieszkańcy chętnie jedzą w trzech miejscach. Są to trzy kultowe bary w których znajdziesz smaczne, domowe dania, a ceny nie dadzą się we znaki portfelowi:
Astoria* na ulicy Henryka Sienkiewicza 4,
Podlasie na ulicy Kościuszki 15,
i Topolanka na ulicy Wasilkowskiej 22/24.

*Astoria dzieli się na dwa lokale. Jeden jest restauracją, a drugi barem.

 

Świadomie nie podaję nazw i adresów restauracji, aby nikt mnie nie posądził o reklamę, za to z miłą chęcią przeczytam w komentarzach jaka jest Twoja odpowiedź na pytanie: gdzie i co zjeść w Białymstoku?

 

A jeżeli jesteś ciekawy jakie atrakcje czekają na Ciebie w Białymstoku do zwiedzania, zapraszam do relacji – Białystok atrakcje w jeden dzień.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *