Góra świętejj anny na starym rysunku
Śląskie

Góra Świętej Anny “Góra ufnej modlitwy”

Góra świętej Anny wraz z sanktuarium i malowniczo położoną kalwarią to wyjątkowy pomnik, wcale nie tak odległej historii. W drodze z Katowic do Wrocławia zawsze spoglądam w jej stronę. Lubię moment w którym Góra Świętej Anny zaczyna majaczyć na horyzoncie. Wzrok z płaskiego terenu wędruje na wysokość 404 metrów, szukając wież wynurzających się z zieleni. Jan Paweł II nazwał ją „Górą ufnej modlitwy”, miejscem gdzie niebo styka się z ziemią. 

Niegdyś w tym miejscu poganie składali ofiary i oddawali cześć bożkom. Nocami wzgórze okrywała jasność, a ludzie z okolicznych wiosek opowiadali o cudownych znakach. Dużo później pod Górą Świętej Anny rozegrała się najcięższa bitwa III Powstania Śląskiego. Miejsce to niezwykłe, święte. Naznaczone historią i nadzieją.

Do „Anulki” od wieków przychodzą pielgrzymi z całej Polski. Proszą, dziękują, milczą patrząc na cudowną figurę umieszczoną nad ołtarzem głównym. Nikt nie wie skąd się wzięła, ani kto jest jej autorem. Gdy w 1480 roku na górze rozpoczęto budowę pierwszego kościoła, rzeźba już tam była.

Góra św. Anny figurka Anny Samotrzeciej

Góra świętej Anny malowidła na suficie

Kim jest Anna Samotrzecia i dlaczego tak dziwnie ją nazywają?

Anna jest babcią Pana Jezusa, matką Marii. Rzadko o tym słyszymy prawda? Zdanie: „babcia Pana Jezusa” czy „wnuczek Jezus” zaskakuje, wiem 🙂 nie raz się o tym przekonałam. A dlaczego Samotrzecia?

W dawnej polszczyźnie przymiotnikiem „samotrzeci, samotrzecia” określano kogoś będącego w towarzystwie dwóch osób. Gdy podejdziesz bliżej ołtarza zauważysz, że św. Anna trzyma na rękach dwoje dzieci: córkę Maryję i wnuka Jezusa, a sama jest jako ta trzecia.

Góra świętej Anny – Ołtarz Papieski

Na teren sanktuarium prowadzą trzy drogi zakończone schodami. Większość osób wybiera wejście główne. Ja nigdy. Za dużo wokół niego szumu: parking, budki z pamiątkami, restauracje (na szczęście tylko w sezonie). O wiele przyjemniej idzie się aleją wśród starych drzew. Ostatnim razem szłam tędy tak dawno, że czas zdążył już zatrzeć nawet cienie wspomnień…

góra św. Anny fragment ołtarza papieskiego
Góra świętej Anny fragment ołtarza papieskiego

Skręciłam w stronę ołtarza papieskiego. Skromny, biały z obrazem opolskiej Madonny. Weszłam i spojrzałam na błonia. W pamięci przywołałam zdjęcia.

W 1983 roku ponad milion wiernych zebrało się na błoniach, by wysłuchać homilii Jana Pawła II, zaczerpnąć duchowej siły. Głowa przy głowie, serce przy sercu. Kilkakrotnie odśpiewali papieżowi „Sto lat”, a on jak zwykle skory do żartów odpowiedział, że pierwszy raz słyszy, aby na nieszporach śpiewano „sto lat” i że to jakaś nowa liturgia :-).

Góra świętej Anny – Grota Lurdzka

Na ogół nie ma tu aż tylu ludzi, a główne uroczystości religijne celebruje się w Grocie Lurdzkiej która w przeciwieństwie do kościoła może pomieścić kilka tysięcy pielgrzymów.

Góra św. Anny Grota Lurdzka

Charakterystyczne skały wokół groty są pamiątką po czasach gdy w sąsiedztwie klasztoru działały kamieniołomy bazaltu. Największe osiągały 100 metrów długości i 50 metrów szerokości. Przynosiły spore zyski właścicielom, ale stanowiły zagrożenie dla fundamentów bazyliki i klasztoru. Gdy prace wydobywcze doprowadziły do zawalenia się znacznej części klasztornego muru, biskup wrocławski wykupił wszystkie kamieniołomy zagrażające świątyni. Kilka lat później na jednym z dawnych wyrobisk powstał ołtarz skalny wykonany na wzór groty z Lourdes, otoczony czternastoma skalnymi kaplicami. Całość w niezmienionej postaci przetrwała do dzisiaj.

 

Góra świętej Anny obraz
Obraz “Gra człowieka z szatanem” stawką jest dusza człowieka

Góra świętej Anny – kalwaria

Kalwaria na Górze świetej Anny powstała na wzór Kalwarii Jerozolimskiej. Ma kształt ryby, której okiem jest bazylika świętej Anny, a w jej skład wchodzi 37 kaplic i 3 kościoły. Najbardziej znanymi kaplicami są: Święte Schody, Trzeci Upadek, Ukrzyżowanie i Domek Maryi. Aby przejść wszystkie stacje musimy wykonać 11730 kroków. Osobiście nie sprawdzałam, zaufałam wyliczeniom jednego z kronikarzy. Oczywiście jeżeli chcesz możesz sprawdzić czy się zgadza i dać mi znać 🙂

Dokładne odległości między kaplicami zostały zanotowane w starej księdze “Archivum calvaristicum” dzięki której po dziś dzień czerpiemy wiedzę o budowie kalwarii i nabożeństwach kalwaryjskich sprzed wieków.

Góra świętej Anny – plan sanktuarium

 

Góra świętej Anny – czyńcie dobro!

W bazylice wycieczka grzecznie słuchała opowieści jednego z ojców Franciszkanów. Mówił o historii świątyni, relikwiach świętej Anny umieszczonych w głowie cudownego posągu, sześciu ołtarzach bocznych, malowidłach na suficie przedstawiających sceny z Pisma Świętego. I nagle ktoś zapytał o odnotowane świadectwa cudów. Usłyszałam najprostszą, a zarazem najpełniejszą odpowiedź: „największe cuda dokonują się w sercu człowieka. Czyńcie dobro nie szukając wielkich okazji. Czasem wystarczy słowo”…

 

 

8 komentarzy

 • Karolina

  Byłam tam dwa razy i za każdym razem było cudownie. Jesienią i zimą te okolice wyglądają bajkowo. Niezwykły klimat – zarówno do odpoczynku od codziennego szaleństwa, jak i do modlitwy.

 • Ryszard

  Ta cała Anna Samotrzecia jest schrystianizowaną trójgłową boginią pogańską. Imię Anna oznacza śmierć, czyli była to bogini życia i śmierci jak hinduska Kali.

 • Aga

  Nigdy tam nie byłam, a wreszcie chciałabym. Dla mnie to mega interesujący post, bo mało wiem o tym miejscu. No teraz to już wiem więcej dzięki Tobie. 🙂 Poznałam babcię Jezusa, ależ to fajne. Alejki są przepiękne… cała okolica, którą pokazałaś jest mega urokliwa. Zakochana jestem w tym zakończeniu i zgadzam się z nim w stu procentach.

  Ps. Lubię z Tobą podróżować. Baaardzo miłego weekendu Ci życzę. :))

  • podrozyszczypta.pl

   Twoje słowa to balsam na moją duszę. Dziękuję :* Ja oczywiście uroniłam łezkę po odpowiedzi franciszkanina. Takie proste i takie piękne, prawda? Aguś miłego poniedziałku i całego tygodnia ode mnie dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *