Podlaskie

Miejsca magiczne. Góra Grabarka – Święta Góra.

Swoją pierwszą wizytę w maleńkiej wiosce Grabarka pamiętam bardzo dokładnie. Kamiennymi schodami wchodzę na wzniesienie zwane wzgórzem pokutników, by zobaczyć cerkiew Przemienienia Pańskiego. Całe wzgórze tonie w krzyżach różnej wielkości, od trzech metrów do paru centymetrów. Zostawiają je pielgrzymi z prośbą o modlitwę i pomoc. Obecnie jest ich ponad siedem tysięcy. Swoisty las krzyży z napisami w różnych językach.

Trwa msza w języku starocerkiewnym, która potęguje magię tego miejsca. Spacerując dróżką między krzyżami cały czas mam ściśnięte gardło. Chcę aby oczy ona długo zapamiętały ten widok, a uszy dźwięki. Wszystkie kobiety mają przykryte włosy. Jakże piękne są różnice kulturowe – myślę zapatrzona i zasłuchana. Z Grabarką związana jest legenda, głosząca że podczas epidemii dżumy szalejącej na Podlasiu w 1710 roku ocaleli jedynie ci, którzy udali się za starcem na święte wzgórze u stóp którego tryskało źródełko. Każdy z ocalałych wbił wtedy w ziemię krzyż. Od tego czasu Grabarka stała się sławna, a las krzyży z roku na rok gęstnieje.

Gdy msza dobiegła końca mogliśmy wejść do środka. Lubię cerkwie, ich półmrok, barwy, kształty. Mają w sobie coś co mnie fascynuje, przyciąga, sprawia, że przenoszę się w inny wymiar. Ta na wzgórzu została odbudowana po tym jak spłonęła doszczętnie w 1990 roku.

Wnętrze wypełnia nieuchwytna moc. Ściany cerkwi zdobią barwne malunki. Proszono aby nie robić zdjęć, trochę szkoda, ale znalazłam w Internecie wirtualną wycieczkę, dzięki której zobaczysz piękno o którym piszę https://www.zobaczpodlaskie.pl/panoramy/grabarka/index.

(aby zobaczyć całość kliknij w każdy z sześciu małych obrazków w dolnym lewym rogu).

Grabarka na długo pozostanie w mojej pamięci. Jest wyjątkowa. Należy do grupy “zobaczyć koniecznie”, a już na pewno będąc na Podlasiu.

PS Jeżeli lubisz klimat cerkwi zapraszam Cię do relacji o najpiękniejszych cerkwiach w Moskwie http://www.podrozyszczypta.pl/najpiekniejsze-cerkwie-w-moskwie-ile-ich-jest/

studnia cudownego źródełka u podnóża góry
Grabarka – studnia cudownego źródełka

 góra-grabarka-las-krzyzy

góra-Grabarka-grabarka grabarka-święta-góra

Grabarka-góra

święta-góra-grabarka

grabarka-krzyże

Grabarka-podlasie

podlasie-grabarka

grabarka-krzyż

grabarka-na-podlasiu

krzyże-na-grabarce

grabarka-prawosławie

prawosławie-grabarka

grabarka-prawosławie-grabarka

góra-grabarka-podlasie

grabarka-krzyże-podlasie

8 komentarzy

 • Inka

  Na Górze Grabarce nie jest przerażająco. Jak się tam trafi, to czuje się zupełnie coś innego. Spokój, ciszę, dobrą energię i po dłuższym pobycie wyciszenie i relaks. Polecam również wszystkim to miejsce.

  • podrozyszczypta.pl

   ostatnia burza dokonała wielu zniszczeń na Grabarce… Na szczęście tylko część krzyży ucierpiała. Dziękuję za komentarz.

  • podrozyszczypta.pl

   Proszę. Cała przyjemność po mojej stronie 🙂 Do tej pory widziałam Grabarkę w odsłonie letniej. Marzy mi się odsłona jesienna i zimowa. Kto wie, może w tym roku.

  • podrozyszczypta.pl

   Przerażająco? Nie 🙂 Tylko krzyży jest tyle, że miejscami słońce ma problemy z przebiciem się. Na Grabarce można znaleźć to nieuchwytne “coś” z czego słynie Podlasie. Również pozdrawiam i dużo słońca życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *