Litwa

Litwa. Birsztany – nie tylko uzdrowisko i woda mineralna Vytautas

Czwarty dzień na Litwie upływał leniwie i błogo. Nic nie wskazywało, że wizyta w Birsztanach przeciągnie się do późnego popołudnia. Przybywając do drugiego pod względem wielkości uzdrowiska Litwy spodziewałam się niezliczonej ilości kuracjuszy ceniących smak wód mineralnych Vytautas, tymczasem miejsce sprawiało wrażenie ziemi nieodkrytej. Pusty rynek, puste uliczki prowadzące w stronę kościoła i dalej w kierunku parku. Gdzieś z oddali dobiegał rytmiczny dźwięk kosiarki. A więc jednak są tutaj ludzie.

W Centrum Informacji Turystycznej (ul. Balysa Sruogi 4) zaopatrzyłam się w bezpłatne przewodniki po okolicy i całej Litwie (duży wybór materiałów także w języku polskim) i ruszyłam w kierunku jednego z najwyższych grodzisk w kraju, zwanego od imienia Wielkiego Księcia litewskiego Górą Witolda.

W średniowieczu na wzniesieniu stał drewniany zamek, a okoliczne tereny były ulubionym miejscem polowań księcia i jego gości. Już wtedy korzystano z dobrodziejstw birsztańskich źródeł. Co więcej gród posiadał własne zbiorniki na wodę i wodociągi. Chyba trudno o lepszą reklamę 🙂

birsztany-wzgórze-witolda

Dzisiaj z czterdziestometrowego wzniesienia odsłania się widok na panoramę doliny Niemna. Można tu przyjść ze szklaneczką leczniczej wody Vytautas, obserwować wijącą się leniwie wstęgę rzeki i poczuć energię miejsca w którym dawno, dawno temu Litwini walczyli przeciwko rycerzom zakonu krzyżackiego.

Co warto zobaczyć w Birsztanach?

Zabytki miasta to przede wszystkim budowle uzdrowiskowe i stare drewniane wille z końca XIX wieku. Najważniejszymi z nich są: sanatorium Tulipan (Tulpės) działające od 1927 roku gdzie z głębokości 125 metrów wydobywa się słynną wodę mineralną „Vytautas“ oraz stary dom zdrojowy zwany Kurhausem wpisany na listę obiektów dziedzictwa architektonicznego. Oba charakterystyczne i widoczne z daleka.

birsztany-sanatorium-litwa

litwa-birsztany-sanatorium

birsztany-uzdrowisko-litwa

birsztany-buvette

Pomiędzy nimi, bliżej kościoła, znajduje się Wzgórze Pieśni wypełnione rzeźbami przedstawiającymi ludzi przy pracy, muzyków i anioły. Rzeźby tworzą zbiór ilustracji litewskich pieśni ludowych. Oglądając je warto pamiętać, że dla Litwinów ludowe pieśni mają szczególne znaczenie, są nierozerwalnie związane z ich kulturą i uchodzą za symbol ojczyzny.

birsztany-litwa-wzgórze-pieśni

birsztany-kościół

Zanim ogarnęło mnie błogie lenistwo weszłam jeszcze do Muzeum Sztuki Sakralnej urządzonego na starej plebanii. Na parterze zgromadzono przedmioty sakralne oraz pamiątki po dwóch litewskich kapłanach, natomiast na piętrze mogłam przyjrzeć się z bliska dawnej i współczesnej sztuce ludowej. Moje oko najskuteczniej przyciągnęła najmniejsza Biblia ważąca około 10 gramów, mieszcząca się w całości na paznokciu palca wskazującego. Nie od dziś wiadomo, że małe jest piękne 🙂

najmnijsza-biblia-birsztany

litwa-birsztany-muzeum

birsztany-muzeum

Następne godziny spędziłam wylegując się i przyglądając meandrującej rzece. Co jakiś czas z przystani wypływał stateczek z turystami na pokładzie. Ludzi z wolna przybywało lecz nadal panowało wyciszenie. To chyba zasługa tutejszego klimatu działającego korzystnie na układ nerwowy.

litwa-birsztany-promenada

litwa-birsztany

Wiem, że zaciszny charakter miejscowości nie każdemu przypadnie do gustu. Niektórzy wręcz uznają Birsztany za nudne. Może. Każdy ma swój sposób na udany dzień. Ja potrzebowałam niespieszności i pobycia sam na sam ze swoimi myślami w otoczeniu przyrody. Trafiłam idealnie, prosto w ramiona Parku Regionalnego zakola Niemna gdzie leżą Birsztany.

birsztany-pomnik-witolda

litwa-birsztany-park-zdrojowy

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *