zamek w Liwie
Mazowieckie

Zamek w Liwie najmniejszy zamek na Mazowszu

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Liwie i czy warto tu przyjechać?

Zamek Liw to dwa słowa, które tworzą najbardziej znany duet w okolicy. To jedna z najsłynniejszych atrkacji związanych z… ale zacznijmy od początku 🙂

Liw jest niewielką wioską, która w średniowieczu była miastem. Można tu znaleźć prawdziwy skarb skryty za wiejskimi domami. Jadąc drogą łatwo przeoczyć ceglaną wieżę wspartą na masywnych skarpach, obok której usadowił się biały dworek. Dlatego noga z gazu i wypatrujemy drogowskazów do zamku w Liwie. Zamku będącego niegdyś najdalej wysuniętą na wschód rezydencją książąt mazowieckich.

zamek w Liwie ozdoba na jednym z domów
Ozdoba na jednym z okolicznych domów

Zamek w Liwie odwiedzałam bardzo często. Przyciągały mnie do niego: turnieje rycerskie, zloty motocyklowe, wystawy, koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, weekendowe pikniki. Łącznie kilkanaście wizyt i zawsze był to mile spędzony czas.

 

Zamek w Liwie – odrobina historii

Na początek cofnijmy się w czasie, by poznać historię zamku (w pigułce więc bez obaw). Zamek wzniesiono z inicjatywy księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.
W założeniu miał chronić przed najazdami Litwinów i Jaćwingów.

Zamek wraz z wieżą bramną otoczony był wodą. Prowadził do niego zwodzony most,
a okalający mur wznosił się na wysokość sześciu, a potem dwunastu metrów.
Zachowana do dziś wieża strzegła początkowo wjazdu na kwadratowy dziedziniec.

Zamek w Liwie przebudowywano dwa razy. Pierwszy raz na polecenie księżnej Anny Mazowieckiej, drugi raz na polecenie Bony Sworzy. Do dziś zachowały się jedynie opisy zamku z tamtych czasów (XVI wiek). W sali na piętrze znajduje się makieta przybliżająca
jego ówczesny wygląd.

Upadek zamku nadszedł wraz z wojskami szwedzkimi w 1657 oraz 1703 roku. Szwedzi zdobyli miasto i zniszczyli zamek, którego już nie odbudowano.

Zamek w Liwie makieta
Makieta zamku w Liwie

 

Ciekawostki związane z historią zamku w Liwie

Ciekawostka numer jeden. Po zdobyciu miasta Szwedzi próbowali wywieźć z zamku zdobyte armaty. Niestety drewniany most nie wytrzymał ich ciężaru i dwanaście z nich spadło do wody. W latach osiemdziesiątych władze miasta podjęły próbę zlokalizowania i wydobycia armat. Przedsięwzięcie się jednak nie powiodło. Armaty cały czas leżą na dnie rzeki Liwiec przyciągając miłośników historii i poszukiwaczy skarbów.

Ciekawostka numer dwa. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy potrzebowali materiałów do budowy obozu w Treblince. Chcieli je uzyskać jak najtańszym kosztem dlatego zainteresowali się ruinami zamku w Liwie. Plany rozbiórki udaremnił polski archeolog
Otto Warpechowski, który wykazał się nie lada sprytem. Ryzykując życiem, przekonał hitlerowców, że zamk w Liwie zbudowali Krzyżacy. Podsunął też pomysł odbudowy zamku. Niemcy uwierzyli i częściowo odbudowali zamek na koszt III Rzeszy.

Trzecia ciekawostka dotyczy połączenia zamku Liw z pobliskim miasteczkiem Węgrów. Podobno istnieje podziemne przejście łączące klasztor w Węgrowie z basztą liwskiego zamku. Czy to prawda? Potwierdzenia nie znalazłam, ale kto wie ile tajemnic skrywają jeszcze zamkowe mury.

zamek w Liwie muzeum zbrojownia

 

Muzuem Zbrojownia na zamku w Liwie

W 1963 roku w budynku powstało Muzuem Zbrojownia – miejsce gdzie w szczególności odnajdą się miłościcy militariów, ale nie tylko. Mimo niewielkiej powierzchni w zamkowym muzeum zgromadzono wiele eksponatów i obecnie zamek w Liwie jest jednym z największych muzeów broni w Polsce. Największą grupę stanowi broń biała i palna.

zamek w Liwie zbroja rycerska
Zbroja rycerska i oparcie jednego z foteli. Kiedyś meble to były prawdziwe dzieła sztuki.

Polecam szczególnie wielbicielom bagnetów. Tylu rodzajów nie widziałam w żadnym innym muzeum. Ponieważ broń umieszczona jest za szybą od której odbija się światło, skupiłam się na fotografowaniu detali zabytkowych mebli.

Muzeum w Liwie szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego z XVII i XVIII wieku oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej. Na ścianach wiszą obrazy między innymi Wojciecha i Jerzego Kossaków. Na parterze w reprezentacyjnej Sali Rycerskiej stoi piec zdobiony gdańskimi kaflami z motywami figuralnymi. W Polsce jest zaledwie kilkanaście takich pieców.

Dla ciekawych i rozgadanych polecam rozmowę z przewodnikiem panem Jakubem. Młody chłopak z wiedzą godną pozazdroszczenia. Ze spokojem odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące zamku i ekspozycji, nawet te najbardziej oczywiste. Byłam świadkiem jak męczyły go sześciolatki, ja nie dałabym im rady 🙂

 

Zamek Liw – legenda o Żółtej Damie

Z zamkiem w Liwie związana jest legenda o Żółtej damie, która nie straszy lecz szuka oczyszczenia w ludzkich oczach. Bogu ducha winną Ludwikę – żonę kasztelana litewskiego Michała Kuczyńskiego, oskarżono o cudzołóstwo, po tym jak w tajemniczy sposób zniknęły trzy pierścienie podarowane jej przez męża. Na nic zdały się błagania i zapewnienia o niewinności. Staneła przed trybunałem, który skazał ją na śmierć przez ścięcie. Za skazaną wstawił się tylko liwski proboszcz. Na jego prośbę kobieta otrzymała szansę udowodnienia swojej niewinności poprzez “sąd boży”, który polegał na tym, że przez jedną noc miała przewiercić palcem grubą cegłę.

Następnego dnia trybunał widząc nienaruszoną cegłę nakazał natychmiastowe wykonanie egzekucji. Kat wykonał wyrok na kamieniu, który po dziś dzień leży na zamkowym dziedzińcu. Niedługo potem klejnoty odnaleziono w sroczym gnieździe.
Od tamtej pory, o północy, na zamku pojawia się zjawa zapewniająca o swojej niewinności. Odziana jest w żółtą suknię, tą samą, którą miała na sobie w dniu wykonania wyroku.

Łąki za zamkiem w Liwie

Imprezy, atrakcje na zamku w Liwie

Zamek w Liwie jest również siedzibą Bractwa Rycerskiego Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej, które organizuje w sierpniu Ogólnopolski Turniej Rycerski o pierścień Księżnej Anny. Impreza nawiązuje do rycerskiej przeszłości zamku.

Planując wycieczkę do zamku w Liwie warto sprawdzić kalendarz imprez, aby nie przegapić dodatkowej atrakcji. Zwłaszcza podczas wakacji organizowane są różnego rodzaju pokazy, koncerty czy kiermasze. Jest zatem spora szansa, aby upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu 🙂

 

Zamek w Liwie – zwiedzanie i informacje dodatkowe

Muzealne eksponaty można oglądać we wnętrzach dworu barokowego oraz w komnatach gotyckiej wieży bramnej. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł.

Od maja 2019 przy zamku działa park kulturowo – historyczny. Dodatkowo jest możliwość skorzystania ze spływów kajakowych i piknikowania wśród rozległych łąk. Dania obiadowe i piwo serwuje zajazd z restauracją obok zamku. Podczas imprez bardzo długo czeka się na zamówienie, chyba, że coś się już w tej kwestii zmieniło 🙂

Przy zamku znajduje się w miarę pojemny, darmowy parking.

Podsumowując – Zamek w Liwie to idealne miejsce na całodzienny wypad z rodziną lub wycieczkę rowerową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *