muzeum w łowiczu wzory łowickie kwiaty
Mazowieckie

Łowicz czyli kolorowy zawrót głowy!

O tym, że Łowicz kolorem stoi wiedzą wszyscy. Barwne stroje wraz z rękodziełem kojarzą nawet ci którzy do Łowicza jeszcze nie zdążyli przyjechać. Szczególnie uroczyście celebruje się tu Boże Ciało, a wielobarwna procesja została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. No dobrze, a co zrobić jeżeli nie lubimy przeciskać się z aparatem przez dziki tłum? Dzisiaj o tym co warto zobaczyć w Łowiczu. Jakie atrakcje i zabytki można znaleźć w jednym z najstarszych miast Polski. Zapraszam na kolorową wycieczkę!

Łowicz atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić

Spotkanie z folklorem w łowickim muzeum

Na spotkanie z folklorem zaprasza Muzeum w Łowiczu. Na wysokości trzech pięter przygotowano dla odwiedzających prawdziwą ucztę i atrakcji moc: cztery wystawy stałe oraz mini skansen przylegający do muzealnych murów. Uwaga! Od ilości eksponatów może zakręcić się w głowie.

Wystawę dzieł sztuki barokowej urządzono na parterze, we wnętrzu dawnej kaplicy pw. św. Karola Boromeusza patrona misjonarzy. W kaplicy nie wolno robić zdjęć o czym dowiedziałam się po sfotografowaniu sklepienia. Malowidła powstały około 1695 roku i nazywane są „najpiękniejszymi na północ od Alp”. W gablotach pomiędzy pilastrami wystawiono wyroby ze szkła, metalu, ceramiki. Pierwsza sala wprowadza do łowickiego świata. Im wyżej tym barwniej i ciekawiej więc pędzimy do góry!

muzeum w łowiczu sklepienie w kaplicy
Muzeum w Łowiczu – sklepienie w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza

W salach działu historycznego, związanego z dziejami regionu, zgromadzono zabytki archeologiczne pochodzące z podłowickich wykopalisk, elementy uzbrojenia, umundurowania, militaria, kolekcje pieczęci, sztandarów, numizmatów, grafik, obrazów. Lista przedmiotów nie ma końca. Zadbano nawet o aranżację wnętrz mieszkalnych z XIX i XX wieku.

muzeum w łowiczu gabinet kolekcjonera
Gabinet kolekcjonera z przełomu XIX i XX wieku
muzeum w łowiczu makata około 1700 rok
Muzeum w Łowiczu – makata ok. 1700 rok

Warto zobaczyć łowickie stroje i wzory

Kolorowy zawrót głowy czekał na nas piętro wyżej w rozbudowanym dziale etnograficznym. Pięć sal poświęcono technice powstawania tkanin i tematyce ubioru. Zobaczyliśmy jakim przemianom ulegały łowickie stroje, od materiału po wykorzystywane kolory i kroje. Muzeum ma w swoich zbiorach łącznie dwieście kompletów ubrań damskich i męskich oraz kilkaset dodatków (!) Mnie zachwyciły czepce, biżuteria oraz nazwy poszczególnych elementów stroju: bielunka, lejbik, szalinówka, spencerek. Brzmią jak imiona skrzatów prawda?

Po takiej dawce koloru zapragnęłam przewiązać włosy kokardą i ruszyć w tany. Jak kto umie, nawet bez znajomości kroków, bo jak mówi wiersz:

„ gdy po strunie smyczek rusza
Dźwięcznie skrzypce kwilą
Do oberka rwie się dusza
Nogi się nie mylą”

[Małgorzata Wille]

Wojtaliński do ognistego oberka porwać się nie dał. Wybrał chodzonego. Oba tańce zacne wielce, tyle że różnią się nieco temperamentem 🙂

Dzieła rąk ludzkich czyli ludowa twórczość

Krokiem chodzonego przemierzaliśmy sale, podziwiając ludową twórczość. Były tam przydrożne kapliczki z wizerunkami świętych, rzeźby, obrazy o tematyce religijnej, ceramika, a także bogata kolekcją wycinanek, którymi przystrajano wiejskie chałupy. Wiedziałeś, że wycinanki wykonywano nożycami do strzyżenia owiec? Niebywałe. Do tej pory myślałam, że gdybym się zawzięła też dałabym radę 🙂

muzeum w łowiczu przydrożny krzyż

muzeum w łowiczu kapliczka

Od pani pracującej w muzeum dowiedzieliśmy się, że wzrasta znaczenie folkloru. Tradycje ludowe ponownie stają się żywe. Wracają do łask zwłaszcza wśród młodych, którzy jeszcze kilka lat temu wstydzili się pokazywać w „niemodnych” łowickich pasiakach. Pary coraz chętniej biorą śluby, chrzczą dzieci w regionalnych strojach. Kultura ludowa wychodzi z muzeów i cepelii, przypomina kim jesteśmy oraz skąd przyszliśmy.

muzeum w łowiczu skrzynie we wzory łowickie

muzeum w łowiczu skrzynie i tkaniny dekoracyjne

Na ostatnie piętro do Izby Pamięci Żydów łowickich nie dotańczyliśmy. Z głębi korytarza dobiegły nas czyjeś głosy, śmiechy. Na dole trwały przygotowania do występu. Dziesiątki dzieci przebierały się w łowickie stroje. Chłopcy w mig uporali się ze zmianą garderoby. Dziewczynki dopieszczały każdą fałdkę spódnicy, upinały włosy, starannie malowały usta. Lusterko przechodziło z rąk do rąk. Już w tak młodym wieku dało się zauważyć różnice w ilości czasu potrzebnego na przygotowanie się do wyjścia :-).

muzeum w łowiczu dzieci w strojach łowickich

Dwie pary powtarzały fragment układu tanecznego. Wyglądali pięknie. A potem wszyscy popędzili na próbę generalną. Szkoda, że nie mogliśmy zobaczyć ich popisów tanecznych na scenie. Dla nas, tego dnia, byli idealnym uzupełnieniem łowickiej wycinanki i najbarwniejszą atrakcją.

Ile waży strój łowicki?

Czy wiesz ile waży kobiecy strój łowicki? Zgadnij.
Dokładnie dwadzieścia kilogramów. Składa się z kilku warstw obficie marszczonej wełny i aby go wykonać trzeba zużyć naprawdę wielu metrów tkaniny. Na wagę wpływają również ręcznie wykonane hafty: płaski i koralikowy. Wygląda tak lekko, prawda? A w rzeczywistości nieźle się trzeba nadźwigać 🙂

Mam nadzieję, że wpisem o najbardziej kolorowej atrakcji Łowicza zachęciłam Cię do przyjazdu w gościnne łowickie progi 🙂

Nie ukrywam, że odwiedzając Łowicz, najbardziej zaciekawiły mnie atrakcje w muzeum. Ale jest też kilka innych ciekawych miejsc i zabytków, które warto zobaczyć. Zwiedzanie najlepiej odbyć na piechotę. Odległości nie są duże.

 

Łowicz pozostałe atrakcje, zabytki, które warto zobaczyć

Stary i Nowy Rynek w Łowiczu

Jak łatwo się domyślić po nagłówku, Łowicz posiada dwa rynki. Nowy Rynek to jedyny trójkątny rynek w Polsce i jeden z trzech oryginalnie zachowanych w Europie! Pozostałe dwa można zobaczyć w Paryżu i Bonn. Jednak łowicki rynek jest najstarszy. Pochodzi z 1405 roku. Przez wieki rynek pełnił funkcję targowiska miejskiego. W czasie II wojny światowej południowa pierzeja rynku uległa zniszczeniu, a inna część rynku została włączona do getta.

Co dzisiaj można zobaczyć na Nowym Rynku? Skromną fontannę, niską zabudowę w pastelowych kolorach, łowickie koguty na latarniach, a na kostce brukowej zarys fundamentów dawnego renesansowego ratusza. Pięciokondygnacyjna wieża ratusza runęła w XVII wieku, niszcząc cały budynek. Jeżeli wierzyć legendzie katastrofa miała związek ze spaleniem na stosie kobiety oskarżonej o czary. Czy spłonęła słusznie? Nie wiadomo, ale moc klątwy dała o sobie znać już po kilu dniach.

Stary Rynek jest bardziej znany i częściej odwiedzany przez turystów. Nic w tym dziwnego, wszak tutaj znajdują się największe atrakcje Łowicza: muzeum, bazylika katedralna, klasycystyczny ratusz miejski, zabytkowe kamieniczki z XVI i XVIII wieku. Przy Starym Rynku jest jeszcze jedna atrakcja. Patrząc pod nogi zobaczysz Aleję Gwiozd Łowickich, która honoruje i upamiętnia twórców ludowych. Otrzymują je rzeźbiarze, mistrzowie malarstwa, wycinania, garncarstwa, plastyki zdobniczej, a także propagatorzy ludowego dziedzictwa kulturowego. Każda gwiozda jest inna, każda piękna.

Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

Stojąca przy rynku bazylika stanowi mieszankę stylów: renesansowego, barokowego i rokoko. Mieszkańcy miasta często nazywają ją „mazowieckim Wawelem” gdyż w jej podziemiach pochowano dwunastu arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Wnętrze raczej typowe dla budowli sakralnych. Dla osób lubiących zabytki sakralne obowiązkowy punkt na mapie Łowicza.

 

Jak widzisz, Łowicz oferuje ciekawe atrakcje. Z pewnością warto przyjechać tu na jeden dzień, do czego zachęcam.

6 komentarzy

 • Basia

  to nie tylko w Łowickiem powstają za pomocą noży do strzyżenia owiec, także na Kurpiach. Na pewno tak robi p. Wiesława Bogdańska z Kadzidła.
  Nie wiem z czego to wynika, ale choć Łowicz jest raptem 80 km od Warszawy, to jakiekolwiek imprezy związane z regionalnym folklorem mają jakoś tak niestety tylko wymiar regionalny.
  Kiedyś byłam na promocji płyty Stanisława Madanowskiego z Boczek i była oczywiście część artystyczna, nie tylko w wykonaniu p.Madanowskiego, ale byli tam tylko krewni i znajomi królika, a część artystyczna zanadto przypominała występy Mazowsza. Jakoś straciła autentyzm. Może dlatego, że teraz już nikt nie śpiewa przy darciu pierza, przy kołowrotku, czy po prostu w polu. Mimo, że każda szanująca się rodzina kupuje już dzieciom stroje łowickie (bardzo drogie zresztą), to jednak ma to jakiś taki charakter skansenu, a nie żywej kultury ludowej. Trochę szkoda

  • podrozyszczypta.pl

   Basiu dziękuję Ci za tak obszerny komentarz. Przypomniałaś mi, że gdy byłam w podstawówce to babcia koleżanki prosiła nas o darcie pierza. Skąd ona je wytrzasnęła pojęcia nie mam. Wyglądało to dość zabawnie, centrum dużego miasta, mieszkanie w bloku i my w kuchni z tym pierzem 🙂 I nie można było się śmiać, bo wtedy pierze latało nad głowami. Co się tyczy imprez związanych z regionalnym folklorem, może powodem jest brak promocji? Ludzie nie wiedzą i nie przychodzą. Dla artystów to chyba nikła przyjemność gdy oglądają ich tylko krewni i znajomi królika…

 • Piotr Komander

  Zgodzisz się, że Łowicz jest ciekawym miastem, ale z nie wykorzystanym do końca potencjałem turystycznym? Do muzeum w czasie swojego pobytu nie dotarłem. Widzę po Twojej relacji, że miałem się bardziej postarać. Niezmiernie lubię takie “prowincjonalne” instytucje. Nieraz, ku swojemu zaskoczeniu odkrywam w nich prawdziwe arcydzieła.

  • podrozyszczypta.pl

   Zgadzam się. Może to banał, ale spodziewałam się miasta pełnego barw. Brakowało mi detali nadających klimat np. szyldy w formie wycinanek. Moim największym muzealnym zaskoczeniem była kaplica i informacja, że wycinanki powstają za pomocą nożyc do strzyżenia owiec.

  • podrozyszczypta.pl

   prawda. Póki co znam łowickie Boże Ciało z relacji oraz fotografii. Gdy będę gotowa na “walkę” z tłumem, przybędę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *