Malta

Malta Trzy Miasta: Senglea, Vittoriosa, Cospicua

Maltańskie Trzy Miasta leżą naprzeciwko Valetty, po drugiej stronie zatoki Grand Harbour, tworząc jeden z najstarszych obszarów wyspy. To właśnie tutaj najpierw osiedlili się Rycerze Świętego Jana, a wiele budynków i fortów jest starszych od tych znajdujące się w stolicy kraju.

Zanim do nich dotarliśmy odwiedziliśmy przystań jachtową Marina Msida Creek. Tysiące jachtów, motorówek, łodzi, a wśród nich jeden z ostatnich szkunerów handlowych „Czarna Perła” zbudowana w 1909 roku, w Szwecji.

Ponad sto pięćdziesiąt stóp długości, trzy grube maszty wyrastające na dziewięćdziesiąt stóp z pokładu. Kiedy pływała po morzach musiała wyglądać majestatycznie. Na maltańskie wody przypłynęła do remontu w 1976 roku po czym zatonęła w porcie Marsamxett, porzucona przez właścicieli. Trzy lata później “Czarną Perłę” wydobyto na powierzchnię, naprawiono. Zagrała nawet w filmie o marynarzu Popeye :-).

malta-msida-czarna-perła

Kolejny właściciel przekształcił Czerną Perłę w restaurację. Nie udało nam się zajrzeć do środka. Przed południem restauracja była zamknięta. Wciąż przypomina o dawnych czasach kiedy rządziły nią fale i wiatr.

Malta Trzy Miasta – Senglea

Kilka minut jazdy autobusem dzieliło nas od maltańskich Trzech Miast: Senglea, Vittoriosa i Cospicua. Dawne nazwy to odpowiednio: Isla, Birgu, Bormla. Piszę o tym ponieważ mieszkańcy Malty przywiązani są bardziej do tych drugich w przeciwieństwie do osób odwiedzających wyspę.

Jeżeli zastanawiasz się, które z Trzech Miast wybrać do zwiedzania, podpowiem, że możesz śmiało odwiedzić wszystkie. Leżą blisko siebie, a znikoma ilość turystów pozwoli na spokojne spędzenie czasu.

malta-widok-na-trzy-miasta

Najmniejsza z nich Senglea jest jednym z najstarszych miast na Malcie. Otoczona bastionami, omijana przez turystów. Spacerując uliczkami nie spotkaliśmy nikogo. Po lewej stronie cypla widać stocznię – największego, lokalnego pracodawcę. W głębokim na cztery piętra doku naprawia się największe statki świata. W szczytowym okresie w 1938 roku w maltańskich dokach pracowało naraz około dwunastu tysięcy ludzi.

malta-senglea-stocznia

Nieco dalej, na samym końcu cypla, z zieleni ogrodu Grajdola wynurzyła się wieża wartownicza. Zdobią ją sporej wielkości rzeźby przedstawiające oczy i uszy, a łaciński napis głosi, że mieszkańcy miasta mogą żyć spokojnie, bo wieża ochroni ich przed każdym intruzem, który będzie chciał podejść do maltańskich brzegów. Zielona cząstka miasta skryła nas w swoim cieniu.

Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę stolicy. Pod nami stateczki kursowały między dwoma brzegami…

Oczy i uszy – symbole czujności
Oczy i uszy – symbole czujności

Malta Trzy Miasta – Vittoriosa znaczy zwycięska

Wąskie uliczki doprowadziły nas do nadbrzeża Vittoriosy. Miasto otrzymało tę nazwę po wielkim oblężeniu przez Turków. Łodzie kołysały się na wodzie jedna przy drugiej. Fort St Angelo górujący nad Vittoriosą dumnie spoglądał w stronę słońca. Widok z murów fortu robi wrażenie i warto wdrapać się po schodach, by go zobaczyć. Jako ciekawostkę dodam, że fort służył także jako więzienie w którym przetrzymywano między innymi włoskiego malarza Caravaggia.

Przy Muzeum Marynistycznym skręciliśmy w uliczkę biegnącą pod górkę, potem w następną i następną. Gwarne centrum Vittoriosy zostało w tyle, a my znaleźliśmy się na osiedlu, z niską zabudową, otoczonym ze wszystkich stron murami. Hmmm, gdzie my jesteśmy? Mapa nie pomogła odpowiedzieć na pytanie.

malta-vittoriosa-trzy-miasta

vittoriosa-malta

Przyzwyczajeni do dużych odległości, do samego końca, nie potrafiliśmy przestawić się na maltańską mikroskopijną miarę. Szukając jakiegoś miejsca, mijaliśmy je zazwyczaj przekonani, że znajduje się dalej.

Wróciliśmy tą samą drogą. Okazało się, że przy kościele skręciliśmy w niewłaściwą uliczkę. Plac Vittoriosa znajdował się na wyciągnięcie ręki. Wokół placu znajduje się kilka restauracji i kawiarni. To dobre miejsce na przystanek podczas zwiedzania Trzech miast.

 

malta-vittoriosa

trzy-miasta-vittoriosa-malta

Na ścianie jednego z budynków warto zwrócić uwagę na krzyż, wskazujący miejsce gdzie XVI wieku wykonywano wyroki śmierci. Plątanina milimetrowych uliczek wokół placu skrywa jeszcze dom normański, oberżę czyli miejsce zamieszkania rycerzy angielskich, pałac Inkwizytora i kilka kościołów. Najłatwiej znaleźć oczywiście kościoły. Z resztą nie poszło tak gładko, ale po kilku przejściach i powrotach udało się.

Czas nam się kurczył. W planach mieliśmy jeszcze zwiedzanie fortu Ricasoli, gdzie kręcono „Troję”. Niestety w poniedziałki fort okazał się niedostępny dla zwiedzających. Znaleźliśmy więc swój cichy kącik i popijając kinnie czekaliśmy na zachód słońca.

fort-ricasoli-malta

malta-fort-ricasoli

malta-trzy-miasta

malta-malta

Malta Trzy Miasta – Cospicua

Cospicua z podwójnymi fortyfikacjami jest największa spośród Trzech Miast. Leży pomiędzy Senglea a Vittoriosą. Miasto poważnie ucierpiało podczas bombardowań w okresie II wojny światowej. Nietknięty pozostał jedynie XVII – wieczny kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia, co mieszkańcy do dzisiaj postrzegają za cud. Większość Cospicua została odbudowana po zniszczeniach wojennych.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej relacji odwiedzisz Trzy Miasta. Spacer w labiryncie przytulnych uliczek, które wyglądają prawie tak samo jak kilkaset lat temu, sprawią że docenisz tą niewielką część Malty.

 

Malta Trzy Miasta – informacje praktyczne

Do Trzech Miast dojedziesz bez problemu z głównego dworca Valletty liniami 1, 2, 4. Więcej informacji znajdziesz na stronie  Malta transport publiczny

Uważam, że najlepiej zwiedzać Trzy Miasta pieszo, ale wszystko zależy od pogody. W pełnym słońcu podczas upałów, każdy samodzielny krok jest na wagę złota. No chyba, że lubisz 🙂

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *