metro w moskwie kolumny i oświetlenie na stacji majakowskaja
Rosja

Metro w Moskwie i jego najpiękniejsze stacje

Metro w Moskwie moje dziecięce początki.

Mam sześć, siedem lat. Patrzę w ekran telewizora jak pociąg w szaleńczym tempie wjeżdża do pałacowej sali. Po chwili sala wypełniona jest po brzegi ludźmi. Poruszają się automatycznie jak nakręcane laleczki. Idą, idą, idą, krok za krokiem, szybko, coraz szybciej, każdy w swoją stronę. Z całych sił staram się dostrzec w tłumie księżniczkę lub księcia. Wszystko na nic. Pociąg odjeżdża, ludzie znikają, piękna pałacowa sala również znika z ekranu telewizora. Dziwna bajka.

 

Po latach odkryłam, że pałacowa sala istnieje naprawdę. Są jeszcze inne, równie piękne. Wszystkie kilka, a nawet kilkanaście metrów pod ziemią. Zaraz, zaraz jak to pod ziemią?  Nie pałac? Metro w Moskwie?

Metro w Moskwie nie ma sobie równych. Uroczyście otwarto je 15 maja 1935 roku, do dzisiaj stanowi jedną z wyjątkowych atrakcji miasta. Nie jest może najstarsze i największe, za to najciekawsze architektonicznie, najbardziej eksploatowane i najwydajniejsze na świecie. Każdego dnia korzysta z niego około ośmiu milionów pasażerów (więcej niż z metra w Nowym Jorku i Londynie łącznie). Posiada 200 stacji. Po liniach o długość ponad 320 kilometrów codziennie jeździ prawie 10000 punktualnych pociągów – zgodność z rozkładem jazdy wynosi 99,98%. Tyle w liczbach  (resztę danych w liczbach znajdziesz pod koniec wpisu).

 

Metro w Moskwie – bezpieczeństwo i organizacja

Najbardziej zaskoczyła mnie częstotliwość kursowania pociągów. Nieważne o której godzinie
i z której stacji ruszałam w drogę, pociąg przyjeżdżał równo co 90 sekund. Pierwszego dnia myślałam, że coś mi się przewidziało. Wiadomo, nowe miejsce, tłum ludzi, nie wiadomo gdzie skierować wzrok – wszystko ciekawi, a brak trzeciego oka z tyłu głowy doskwiera. Drugiego dnia świadomie patrzyłam na zegar. Niezmiennie 90 sekund. Niewiarygodna synchronizacja.

Przy wejściu zazwyczaj stoją dwaj panowie mundurowi i dyskretnie obserwują otoczenie. Kolejnych mundurowych (już w większej ilości) można spotkać na peronie. Czasami stoją przy budce dozorcy ruchomych schodów znajdującej się u dołu schodów.
Generalnie są widoczni i występują w znacznej ilości.

Upoważnione osoby mogą nam sprawdzić bagaż więc lepiej, aby nie znaleźli w nim broni palnej i amunicji (chyba, że posiadasz zezwolenie zgodne z ustawowymi aktami prawnymi Federacji Rosyjskiej na prawo do jej noszenia i przechowywania), przedmiotów i substancji zawierających środki radioaktywne oraz materiałów wybuchowych.

metro w moskwie kobieta w budce
Kobieta w budce – symbol metra w Moskwie źródło: https://bigpicture.ru

 

Zwiedzanie metra w Moskwie – rady i wskazówki

Metro w Moskwie jest najwygodniejszym i najpewniejszym sposobem poruszania się po gigantycznej metropolii.
Nie polecam zwiedzania na piechotę, zwłaszcza gdy planujesz krótki pobyt w Moskwie. Odległości mogą człowieka zamęczyć, a metrem dojedziesz praktycznie wszędzie. Autobusy też nie wydają mi się najlepszym pomysłem ze względu na wszechobecne korki.

Zwiedzanie najciekawszych i zarazem najstarszych stacji metra w Moskwie najlepiej zaplanować na niedzielę. To przygoda na kilka godzin, a niedziela wydaje się dniem idealnym ponieważ wtedy metro jest mniej oblegane. Przy czym “mniej” oznacza nie tysiące, a setki pasażerów. Są wszędzie, wychodzą z każdego zakamarka, wchodzą w kadr i tak w kółko. Cierpliwość bardzo się przydaje (zwłaszcza podczas robienia zdjęć).

Najlepiej już pierwszego dnia pobytu zaopatrzyć się w plan/mapę moskiewskiego metra. Otrzymasz je w kasach biletowych, punktach informacji turystycznej lub możesz pobrać ze strony .
Każda z linii ma określony kolor i numer (uwaga panowie – kolory występują w różnych odcieniach).

plan metra w moskwie
Plan metra w Moskwie

 

Jako, że niektóre stacje są długie i mają kilka wyjść do miasta, przydaje się znajomość nazw ulic obok stacji (z pomocą przychodzą kierunkowskazy informujące przy której ulicy wyjdziemy). Oczywiście bez tej wiedzy też wyjdziemy, tyle, że zapewne w innym miejscu niż zamierzaliśmy i niepotrzebnie nadłożymy drogi. Dlatego aby maksymalnie ułatwić sobie podróżowanie warto zawczasu zdobyć schemat linii metra i rzucić na niego okiem.

W czasie mojej podróży wszystkie stacje oraz informacje dotyczące przyjazdów i odjazdów pociągów były napisane wyłącznie w języku rosyjskim. Podobnie było z komunikatami głosowymi. Od 2018 roku informacje można usłyszeć i przeczytać również w języku angielskim, ale nie na wszystkich stacjach. Warto wziąć na to poprawkę.

metro-w-moskwie-mozaika-przedstawiająca-lenina
Mozaika na jednej ze ścian w moskiewskim metrze

 

Ile kosztuje bilet na metro w Moskwie?

Jeden przejazd kosztuje 55 rubli bez względu na długość podróży (nie ma dodatkowego biletu na bagaż). Moskwa to naprawdę duże miasto i najlepiej wykupić kartę z większą ilością przejazdów. Oszczędzamy tym sposobem czas i pieniądze. Pani w okienku mówimy tylko ile przejazdów nas interesuje. Dostajemy odpowiednio doładowaną kartę i przykładamy ją do czytnika znajdującego się przy bramkach wejściowych (przykładając wyświetla się informacja ile przejazdów zostało na karcie). Bilet można również kupić w automatach biletowych płacąc gotówką lub kartą.

Aktualny cennik najlepiej sprawdzać bezpośrednio na stronie moskiewskiego metra.

Wszystkie stacje metra możesz zwiedzić płacąc za jeden przejazd pod warunkiem, że nie będziesz wychodzić na powierzchnię i że masz mnóóóóstwo wolnego czasu do dyspozycji. I jeszcze ciekawostka na zakończenie. W zależności od tego czy metro jedzie do centrum czy od centrum, nazwy stacji podawane są męskim lub damskim głosem.

 

Najpiękniejsze stacje moskiewskiego metra

Jeździłam od stacji do stacji. Każda jest inna. Od bogato zdobionych przez „nieco” skromniejsze, aż do zupełnie prostych form wykonanych z marmuru w przeróżnych odcieniach, od białych, przez szarobłękitne, kremowe, delikatnie żółte, różowe, aż do czerni. Wyglądają pięknie i tajemniczo. Co ciekawe 44 stacje zaliczono do obiektów dziedzictwa kulturowego Rosji.

Z najokazalszych zdobień słynie stacja Komsomolskaja (Комсомольская). Nazwa upamiętnia komunistyczną organizację młodzieżową, której członkowie pracowali społecznie przy budowie metra. Biały marmur, masywne żyrandole, mozaiki i płaskorzeźby – przepych w czystej postaci. W 1958 stację nagrodzono Grand Prix na Expo w Brukseli.

metro w moskwie kolumny na stacji Komsomolskaja
Stacja Komsomolskaja

 

Worobiowy gory (Воробьёвы горы). Najbardziej widokowa i najdłuższa stacja. Ta naziemna stacja dostępna jest z obydwu brzegów rzeki. Oprócz widoków warto poświęcić chwilę i obejrzeć wystawę zorganizowaną z okazji Dnia Kosmonautyki obchodzonego na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Wystawa potrwa kilka miesięcy. Prezentuje makiety statków kosmicznych i silników rakietowych. Całość znajduje się na peronie w szklanych kapsułach.

metro w moskwie stacja wyrobiowy gory widok na rzeke i las
Widokowa stacja Wyrobiowy Gory

 

metro w moskwie widok na rzekę i zabudowania

metro w moskiwe szklane kapsuły na stacji

 

Do najniżej położonej stacji – Park Pobiedy (Парк Победы) prowadzą najdłuższe ruchome schody w Europie (740 stopni). Podróż nimi trwa niespełna trzy minuty.

metro w moskwie wnętrze stacji Komsomolskaja
Stacja Park Pobiedy

 

metro w moskwie park pobiedy wjazd do tunelu

 

Stacja Arbatskaja (Арбатская) widziana z lotu ptaka ma kształt sowieckiej czerwone gwiazdy (ja podziwiałam ją stąpając po ziemi). Stację ozdabiają ornamenty w formie owoców i kwiatów, oświetlają ogromne żyrandole z brązu. Do końca lat czterdziestych funkcjonował w tym miejscu targ owocowo-warzywny więc może stąd pomysł na takie zdobienia.

Elegancja połączona z doskonałym wyczuciem smaku. Tak w skrócie opisałabym stację Majakowskaja (Маяковская). Jedna z najpiękniejszych stacji metra na świecie i ulubiona stacja mieszkańców Moskwy. Zbudowana przed wybuchem II wojny światowej. Właśnie tutaj mieściło się dowództwo sił obrony przeciwlotniczej.

metro w moskwie kolumny i oświetlenie na stacji majakowskaja
Stacja Majakowskaja

 

metro w moskwie stacja majakowskaja

 

Motywem przewodnim stacji Biełaruskaja (Беларуская) jest kultura i ekonomia Białorusi. Trudno się zdecydować czy patrzeć na sufit zdobiony mozaikami z naturalnego kamienia czy płytki posadzki ułożone w tradycyjny wzór stosowany w białoruskich dywanach.

metro w moskwie zdobienia na kolumnie na stacji Bielaruskaja
Zdobienia kolumny na stacji Bielaruskaja

 

metro w moskwie wjazd do tunelu na stacji bielaruskaja

 

Kolejna bogato zdobiona stacja metra – Kijewskaja (Киевская). Motywem przewodnim zdobień jest historia Ukrainy. Na ścianach olbrzymie sielskie mozaiki w równie olbrzymich
i niewyobrażalnie zdobionych obramowaniach.

metro w moskwie ozdoba na stacji kijewskaja
Ozdoba między filarami na stacji Kijewskaja źródło: https://bigpicture.ru

 

metro w moskwie stacja kijewskaja

 

Stacja Nowoslobodskaja (Новослободская) zabiera w świat barw. 32 podświetlane witraże, każdy inny, każdy piękny, wykończony dekoracyjną, mosiężną ramą. Czułam się jak we wnętrzu kalejdoskopu.

metro w moskwie witraże na stacji nowoslobodskaja
źródło: http://ru.gde-fon.com/

 

metro w moskwie witraże na stacji Nowoslobodskaja

 

Znakiem rozpoznawczym stacji Płoszczad Rewolucji (Площадь Революции) są rzeźby z brązu, umieszczone pomiędzy łukami kolumn. Przedstawiają żołnierzy Armii Czerwonej i robotników. Znalazło się też miejsce dla płci pięknej.

metro w moskwie rzezby na stacji

metro w moskwie rzezba kobiety z kogutem na stacji ploszczad rewolucji

 

Jakie tajemnice skrywa metro w Moskwie?

Wyszperałam informacje, że istnieją stacje, których nie ma na mapie metra. Funkcjonują tylko na potrzeby rządu i wojska. Składają się z 3,4 linii łączących najważniejsze budynki rządkowe w centrum Moskwy z centrami dowodzenia zlokalizowanymi poza miastem. Ich zadaniem jest również ewakuacja najważniejszych osób w kraju w razie ataku. Czy drugie metro istnieje naprawdę? Czy pod ziemią faktycznie znajdują się ukryte bunkry, a nawet linie przeznaczone do poruszania się samochodami? W każdej plotce tkwi ziarenko prawdy, więc …

 

Historia metra – najważniejsze informacje w punktach

 • Pierwszy projekt metra powstał w 1901 roku
 • Decyzję o budowie metra w Moskwie podjęto w 1932 roku
 • Pierwszą linię metra uruchomiono 15 maja 1935 roku
 • Przez pierwsze 20 lat metro w Moskwie nosiło imię Lazara Kaganowicza, który brał aktywny udział
  w jego budowie. Od 1957 do 1992 nosiło imię Lenina
 • Budowy metra nie zatrzymał nawet wybuch II wojny światowej. W 1941 roku metro służyło za schron przeciwlotniczy
 • Dwa pierwsze zamachy w moskiewskim metrze miały miejsce w styczniu 1977 roku i lutym 2004.
  Kolejne dwa w marcu 2010
 • Dwusetną stację metra – Sałariewo – otwarto 15 lutego 2016.

 

Bardzo lubię poniższe zdjęcie, tak pięknie oddaje emocje.

metro w moskwie w dniu otwarcia 1935 rok
285 000 osób przybyło do moskiewskiego metra w dniu otwarcia, 15 maja 1935 roku

 

I na zakończenie spotkania z metrem w Moskwie, coś dla osób lubiących cyferki.

 • Ilość stacji – 200
 • Średnia odległość między stacjami wynosi 1,8 km
 • Największa głębokość stacji wynosi 84 metry
 • Łączna długość ruchomych schodów wynosi 67 km
 • Łączna liczba wagonów to 4510
 • Średnia prędkość – 42 km na godzinę
 • Maksymalna liczba pasażerów w wagonie – 50 osób
 • Najbardziej ruchliwe stacje – Komsomolskaja, Vykhino, Novokosino, Novogireevo, Domodedovskaja,
 • Baumanskaja, Teply Stan i Shchyolkovskaja z których codziennie korzysta od 85 000 do 150 000 osób.

 

Nie da się ukryć, że metro w Moskwie wybudowano z rozmachem, a na budowę nie szczędzono materiałów ani sił. Kolejne stacje mają być połączeniem nowoczesności i wysokiego poziomu technologicznego. Nadal będą nawiązywały do historii Rosji i jej tradycji jednak aspekt artystyczny zejdzie na dalszy plan. Oby tylko projektanci nie poszli w kierunku panującej mody, bo powstaną kolejne nowoczesne, nijakie, zimne, betonowo – szklane twory bez wyrazu i smaku, ale to już mój punkt widzenia.

Opisane stacje to zaledwie niewielki fragment wielkiej układanki. Gdy będziesz w Moskwie spróbuj ułożyć ją po swojemu. Naprawdę warto. Która stacja podoba Ci się najbardziej?

6 komentarzy

 • Jula

  Moskiewskie metro znam jedynie z książki “Metro 2033”, gdzie jego wygląd jest raczej apokaliptyczny, ale nadal robi wrażenie swoim rozmiarem. Zaskoczyłaś mnie tymi ruchomymi schodami. Nie wiedziałam, że najdłuższe znajdują się właśnie w Moskwie.
  Pozdrawiam

  • podrozyszczypta.pl

   Książki nie czytałam, ale chętnie po nią sięgnę. Metro w Moskwie to potężny organizm żyjący pod ziemią, niezmiennie zachwycający turystów. Można tam spędzić cały dzień robiąc zdjęcia i niedowierzając 🙂

 • Alina

  2018rok czerwiec stacje opisane po rosyjsku i angielsku, informują również w2językach. Na ulicach tablice z mapą i zaznaczeniem-jesteś tu- ты здесь. Pomocni, ustępują miejsca, wnoszą torbę po schodach. Pozdrawiam

 • Dorota

  Moskiewskie stacje metra rzeczywiście sprawiają wrażenie komnat zamkowych. Myślę, że każdy będąc w Moskwie, powinien poświęcić nieco czasu na jazdę metrem, nie tylko dlatego by sprawnie przemieszczać się po mieście, ale i też dlatego by zobaczyć te najciekawsze stacje. Gratuluję ujęć bez tłumów podróżujących. Mi nie udało się zrobić takich zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *