Mosta na Malcie kościół
Malta

Czy Mosta to miasto jednego zabytku?

Mosta leży w środkowej części wyspy. Według maltańskich standardów jest dosyć dużym miastem. Powodem dla którego Mosta znalazła się w przewodnikach jest rotunda – miejsce cudu, co nie oznacza, że w Moście nie ma innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Rotunda w Moście

Kościół zbudowano z wapienia, prawie bez zaprawy murarskiej, a przy budowie
pracowała większość mieszkańców Mosty.

Kopułę kościoła znanego bardziej jako rotunda w Moście widać z większości punktów widokowych na Malcie. Jest czwartą co do wielkości kopułą w Europie. Z zewnątrz nie wygląda tak potężnie, ale wystarczy wejść do środka, by natychmiast zmienić zdanie. Ogromny rozmiar kopuły wynika z faktu, że wznoszono ją nad istniejącym już w tym
miejscu starym kościołem, który była zbyt mały dla rozrastającej się społeczności. Co ciekawe podczas budowy, w starym kościele cały czas odbywały się msze święte.

rotunda z Mosty

Rotunda w Moście – miejsce cudu

Rotunda w Moście zasłynęła podczas II wojny światowej. Miało tu miejsce nadzwyczajne zdarzenie, uznane przez mieszkańców za cud. W 1942 roku podczas niemieckiego bombardowania, na kopułę kościoła spadły trzy 200-kg bomby. Dwie odbiły się od niej, a trzecia wpadła do wnętrza wypełnionego wiernymi. Uderzyła o posadzkę, ale nie wybuchła. Nie ucierpiała żadna z modlących się osób. Kopię bomby można zobaczyć w malutkim na pięć kroków przykościelnym muzeum (wejście znajduje się po prawej stronie).

Mosta na Malcie wnętrze kościoła

Mosta na Malcie bomba w kościele

Za kościołem znaleźliśmy mobilną kawiarenkę i mini park. Słońce grzało niemiłosiernie.

W środkowej części wyspy, gdzie leży Mosta, jest bardzo mało turystów. W spokoju wypiliśmy mocną kawę i dogodziliśmy naszym brzuchom 🙂 Czas do przyjazdu autobusu spędziliśmy podziwiając maltańskie balkony.

Mosta na Malcie ukwiecony balkon

Mosta na Malcie rząd balkonów

W Moście warto również patrzeć pod nogi

Mosta atrakcje. Co jeszcze warto zobaczyc?

Podobno Mosta skrywa w swoich uliczkach najbardziej znany na Malcie antykwariat z książkami. Nam się niestety nie udało go znaleźć. Może i lepiej, bo czynny
jest tylko w weekendy, więc tylko narobilibyśmy sobie ochoty.

Ta’ Bistra Catacombs

Katakumby położone są w odległości piętnastu minut od centrum Mosty. Jak dotąd są największą grupą grobowców i katakumb znajdujących się poza Rabatem. Czy warto je zobaczyć? Jeżeli lubisz podobne atrakcje, na pewno uwzględnisz w planach oba miejsca. Jeżeli nigdy nie widziałeś katakumb, wystarczy że zobaczysz katakumby w Moście. Będą dobrym uzupełnieniem zwiedzania miasta.

Pochodzą z III wieku naszej ery. Na nowo zostały odkryte w 1891 roku. Katakumby w Moście uważane są za najbardziej niedoceniane wśród zabytków Malty. Łącznie 16 grot z 57 grobowcami. W czasie drugiej wojny światowej służyły mieszkańcom za schron przeciwlotniczy, a wcześniej jako zagrody dla zwierząt, co spowodowało niestety spore zniszczenia.

Mosta atrakcje – informacje praktyczne

Rotunda w Moście – zwiedzanie bezpłatne

Ta’ Bistra Catacombs. Adres: Triq Francesco Napuljun Tagliaferro, Il-Mosta
Zwiedzanie płatne. Ceny biletów: dorośli 5 euro; studenci i seniorzy 60+ 3,5 euro; dzieci w wieku 6-11 lat 2,50 euro.
Godziny otwarcia: 9:00-17.00 TYLKO we wtorki, czwartki i soboty. Ostatnie wejście o 16.30.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *