Rosja

Najpiękniejsze cerkwie w Moskwie. Ile ich jest?

Na początku XX wieku było tu ponad 1600 świątyń, najpiękniejszych cerkwi w Moskwie. W czasach Związku Radzieckiego większość z nich została zburzona. W ocalałych komuniści urządzali więzienia i koszary. Deptali ich duchowe przeznaczenie ciężkimi buciorami.

Tylko garstka przetrwała do dnia dzisiejszego. Te położone bliżej centrum zostały wchłonięte przez rozrastające się miasto. Przypominają okruszki złota połyskujące w promieniach słońca. Stoją skulone, zasłonięte betonową płytą współczesnego świata.

Od zawsze przyciągał mnie tajemniczy czar i bajkowy wygląd cerkwi. Cebulaste kopuły, bogactwo zdobień i barw lub dla kontrastu, skromność pokryta białym wapieniem. Lubię zwłaszcza te malutkie, w których wystarczy parę osób, by powstał tłok. Będąc w Moskwie warto poświęcić czas na ich odkrywanie. Nie wszystkie są dobrze widoczne. Czasami znad ogrodzeń lub okolicznych budynków wystaje jedynie fragment krzyża. Bywa i tak, że droga do wejścia wiedzie przez zapomniane podwórka. Potrafią zaskoczyć pojawiając się znienacka w parkach, na dworcach czy w miejscach gdzie ich kontrast z otoczeniem nie pozostaje obojętny.

Moskiewskie cerkwie są najpiękniejszymi jakie dotąd widziałam. Większość z nich jest otwarta przez cały dzień. Czekają na wiernych, chętnie pokazują wnętrza turystom. Czy można w nich robić zdjęcia? Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. W większych, nakładają ograniczenia, a osoby pilnujące mają oczy dookoła głowy i musisz się liczyć z tym, że zostaniesz przyłapany na gorącym uczynku. W mniejszych cerkwiach przeważnie zgadzają się na robienie zdjęć bez użycia flesza. Oczywiście zgoda na fotografowanie przestaje obowiązywać w trakcie nabożeństwa.

Zapraszam Cię do mini galerii, a już niedługo napiszę o moskiewskich zespołach klasztornych, które odwiedziłam w czasie mojej podróży. To dopiero cuda.

cerkiew-w-moskwie

cerkiew-w-moskwie-rosja

moskwa-cerkiew

cerkiew-moskwa-rosja

rosja-moskwa-cerkiew

moskwa-rosja-cerkiew

cerkiew-rosja-moskwa

moskiewska-cerkiew

cerkiew-moskwa

cerkiew-na-dworcu-moskwa
Cerkiew znajdująca się na dworcu kolejowym.

kopuly-cerkiew-moskwa

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *