stacja majakowskaja zbudowana przed wybuchem drugiej wojny światowej
Rosja

Najpiękniejsze stacje metra w Moskwie. Nie uwierzysz!

Mam sześć, siedem lat. Patrzę w ekran telewizora jak pociąg w szaleńczym tempie wjeżdża do pałacowej sali. Po chwili sala wypełniona jest po brzegi ludźmi. Poruszają się automatycznie jak nakręcane laleczki. Idą, idą, idą, krok za krokiem, szybko, coraz szybciej, każdy w swoją stronę. Z całych sił staram się dostrzec w tłumie księżniczkę lub księcia. Wszystko na nic. Pociąg odjeżdża, ludzie znikają, piękna pałacowa sala również znika z ekranu telewizora. Dziwna bajka.

Po latach odkryłam, że pałacowa sala istnieje naprawdę. Są jeszcze inne, równie piękne. Wszystkie kilka, a nawet kilkanaście metrów pod ziemią. Zaraz, zaraz jak to pod ziemią?  Nie pałac? Metro Moskwa??

Moskiewskie metro nie ma sobie równych. Uroczyście otwarto je 15 maja 1935 roku, do dzisiaj stanowi jedną z wyjątkowych atrakcji miasta. Nie jest może najstarsze i największe, za to najciekawsze architektonicznie, najbardziej eksploatowane i najwydajniejsze na świecie. Każdego dnia korzysta z niego około ośmiu milionów pasażerów (więcej niż z metra w Nowym Jorku i Londynie łącznie). Posiada 195 stacji. Po liniach o długość ponad 320 kilometrów codziennie jeździ prawie 10000 punktualnych pociągów – zgodność z rozkładem jazdy wynosi 99,98%. Tyle w liczbach.

moskiewskie metro

Najbardziej zaskoczyła mnie częstotliwość kursowania pociągów. Nieważne o której godzinie i z której stacji ruszałam w drogę, pociąg przyjeżdżał równo co 90 sekund. Pierwszego dnia myślałam, że coś mi się przewidziało. Wiadomo, nowe miejsce, tłum ludzi, nie wiadomo gdzie skierować wzrok – wszystko ciekawi, a brak trzeciego oka z tyłu głowy doskwiera. Drugiego dnia świadomie patrzyłam na zegar. Niezmiennie 90 sekund. Ożeż ty! Niewiarygodna synchronizacja.

Przy wejściu zazwyczaj stoją dwaj panowie mundurowi i dyskretnie obserwują otoczenie. Kolejnych mundurowych (już w większej ilości) można spotkać na peronie. Czasami stoją przy budce dozorcy ruchomych schodów znajdującej się u dołu schodów. Generalnie są widoczni i występują w znacznej ilości. Sądzę, że na taki stan duży wpływ miały dwa zamachy zorganizowane w moskiewskim metrze w marcu 2010 roku. Wolę sobie nie wyobrażać co czuje człowiek, gdy tam na dole, kilkadziesiąt metrów pod ziemią wybucha bomba…

moskwa wejście do metra

W niedzielę, przedostatniego dnia pobytu w sercu Rosji, postanowiłam wykorzystać smętną pogodę i zwiedzić najciekawsze, a zarazem najstarsze stacje moskiewskiego metra. To przygodna na kilka godzin, a niedziela wydaje się dniem idealnym ponieważ wtedy metro jest mniej oblegane. Przy czym “mniej” oznacza nie tysiące, a setki pasażerów Są wszędzie, wychodzą z każdego zakamarka, wchodzą w kadr i tak w kółko. Cierpliwość bardzo się przydaje (zwłaszcza podczas robienia zdjęć).

Najpiękniejsze stacje metra w Moskwie.

Jeździłam od stacji do stacji. Każda jest inna. Od bogato zdobionych przez „nieco” skromniejsze, aż do zupełnie prostych form wykonanych z marmuru w przeróżnych odcieniach, od białych, przez szarobłękitne, kremowe, delikatnie żółte, różowe, aż do czerni. Wyglądają pięknie i tajemniczo. Z najokazalszych zdobień słynie stacja Komsomolskaja (Комсомольская). Nazwa upamiętnia komunistyczną organizację młodzieżową, której członkowie pracowali społecznie przy budowie metra. Biały marmur, masywne żyrandole, mozaiki i płaskorzeźby – przepych w czystej postaci. W 1958 stację nagrodzono Grand Prix na Expo w Brukseli.

moskwa stacja komsomolskaja

moskwa stacja komsomolskaja

Najbardziej widokowa i najdłuższa stacja (niezaliczająca się jednak do najstarszych) to Worobiowy gory (Воробьёвы горы). Ta naziemna stacja dostępna jest z obydwu brzegów rzeki. Oprócz widoków warto poświęcić chwilę i obejrzeć wystawę zorganizowaną z okazji Dnia Kosmonautyki obchodzonego na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Wystawa potrwa kilka miesięcy. Prezentuje makiety statków kosmicznych i silników rakietowych. Całość znajduje się na peronie w szklanych kapsułach.

makieta statku kosmicznego na stacji w moskwie

widok ze stacji moskiewskiego metra

Do najniżej położonej stacji – Park Pobiedy (Парк Победы) prowadzą najdłuższe ruchome schody w Europie (740 stopni). Podróż nimi trwa niespełna trzy minuty.

stacja park pobiedy czyli po polsku zwycięstwa

stacja park pobiedy czyli zwycięstwa

Stacja Arbatskaja (Арбатская) widziana z lotu ptaka ma kształt sowieckiej czerwone gwiazdy (ja podziwiałam ją stąpając po ziemi). Stację ozdabiają ornamenty w formie owoców i kwiatów, oświetlają ogromne żyrandole z brązu. Do końca lat czterdziestych funkcjonował w tym miejscu targ owocowo-warzywny więc może stąd pomysł na takie zdobienia.

Elegancja połączona z doskonałym wyczuciem smaku. Tak w skrócie opisałabym stację Majakowskaja (Маяковская). Jedna z najpiękniejszych stacji metra na świecie i ulubiona stacja mieszkańców Moskwy. Zbudowana przed wybuchem II wojny światowej. Właśnie tutaj mieściło się dowództwo sił obrony przeciwlotniczej.

stacja majakowskaja ulubiona stacja mieszkańców moskwy

stacja majakowskaja ulubiona stacja mieszkańców moskiewskiego metrastacja majakowskaja

Motywem przewodnim stacji Biełaruskaja (Беларуская) jest kultura i ekonomia Białorusi. Aj jak trudno się zdecydować czy patrzeć na pięknie zdobiony sufit czy płytki posadzki ułożone w tradycyjny wzór stosowany w białoruskich dywanach.

stacja biełaruskaja

I kolejna bogato zdobiona stacja metra – Kijewskaja (Киевская). Motywem przewodnim zdobień jest historia Ukrainy. Na ścianach olbrzymie sielskie mozaiki w równie olbrzymich i niewyobrażalnie zdobionych obramowaniach.

stacja kijewskaja

stacja kijewskaja

Stacja Nowoslobodskaja (Новослободская) zabiera w świat barw. 32 podświetlane witraże, każdy inny, każdy piękny, wykończony dekoracyjną, mosiężną ramą. Czułam się jak we wnętrzu kalejdoskopu.

stacja nowoslobodskaja

jeden z trzydziestu dwóch witraży na stacji nowoslobodskaja

Znakiem rozpoznawczym stacji Płoszczad Rewolucji (Площадь Революции) są rzeźby z brązu, umieszczone pomiędzy łukami kolumn. Przedstawiają żołnierzy Armii Czerwonej i robotników. Znalazło się też miejsce dla płci pięknej

stacja płoszczad rewolucji czyli plac rewolucji

Tajemnice moskiewskiego metra.

Wyszperałam informacje, że istnieją stacje, których nie ma na mapie metra. Funkcjonują tylko na potrzeby rządu i wojska. Składają się z 3,4 linii łączących najważniejsze budynki rządkowe w centrum Moskwy z centrami dowodzenia zlokalizowanymi poza miastem. Ich zadaniem jest również ewakuacja najważniejszych osób w kraju w razie ataku. Czy drugie metro istnieje naprawdę? Czy pod ziemią faktycznie znajdują się ukryte bunkry, a nawet linie przeznaczone do poruszania się samochodami? W każdej plotce tkwi ziarenko prawdy, więc …

Nie da się ukryć, że moskiewskie metro wybudowano z rozmachem, a na budowę nie szczędzono materiałów ani sił. Kolejne stacje mają być połączeniem nowoczesności i wysokiego poziomu technologicznego. Nadal będą nawiązywały do historii Rosji i jej tradycji jednak aspekt artystyczny zejdzie na dalszy plan. Oby tylko projektanci nie poszli w kierunku panującej mody, bo powstaną kolejne nowoczesne, nijakie, zimne, betonowo – szklane twory bez wyrazu i smaku, ale to już mój punkt widzenia

Moskiewskie metro praktycznie.

Odwiedzając moskiewskie metro warto wiedzieć, że wszystkie stacje oraz informacje dotyczące przyjazdów i odjazdów pociągów są napisane wyłącznie w języku rosyjskim (dotyczy także komunikatów głosowych – nie ma słowa po angielsku). Wszystko opisano bardzo dokładnie i przejrzyście, jednak osoba nie znająca rosyjskiego alfabetu może mieć problem, zwłaszcza na stacjach gdzie zbiega się kilka linii metra. Każda z nich ma określony kolor i numer (uwaga panowie – kolory występują w różnych odcieniach ).

przykładowe tablice z trasami trzech linii moskiewskiego metra

Jako, że niektóre stacje są długie i mają kilka wyjść do miasta, przydaje się znajomość nazw ulic obok stacji (z pomocą przychodzą kierunkowskazy informujące przy której ulicy wyjdziemy). Oczywiście bez tej wiedzy też wyjdziemy, tyle, że zapewne w innym miejscu niż zamierzaliśmy i niepotrzebnie nadłożymy drogi. Aby maksymalnie ułatwić sobie podróżowanie warto zawczasu zdobyć schemat linii metra i rzucić na niego okiem.

Metro Moskwa – ceny biletów

Jeden przejazd kosztuje 50 rubli (nie ma dodatkowego biletu na bagaż). Moskwa to naprawdę duże miacho i najlepiej wykupić kartę z większą ilością przejazdów. Oszczędzamy tym sposobem czas i pieniądze. Pani w okienku mówimy tylko ile przejazdów nas interesuje. Dostajemy odpowiednio doładowaną kartę i przykładamy ją do czytnika znajdującego się przy bramkach wejściowych (przykładając wyświetla się informacja ile przejazdów zostało na karcie).

Ilość przejazdów – cena w rublach

 • 1                               50
 • 2                               100
 • 5                               180
 • 11                             360
 • 20                             580
 • 40                             1160
 • 60                             1400

Wszystkie stacje metra możesz zwiedzić płacąc za jeden przejazd pod warunkiem, że nie będziesz wychodzić na powierzchnię i że masz mnóóóóstwo wolnego czasu do dyspozycji

I jeszcze ciekawostka na zakończenie. W zależności od tego czy metro jedzie do centrum czy od centrum, nazwy stacji podawane są męskim lub damskim głosem.

Opisane stacje to zaledwie niewielki fragment wielkiej układanki. Gdy będziesz w Moskwie spróbuj ułożyć ją po swojemu. Naprawdę warto.

Która stacja podoba Ci się najbardziej?

4 komentarze

 • Alina

  2018rok czerwiec stacje opisane po rosyjsku i angielsku, informują również w2językach. Na ulicach tablice z mapą i zaznaczeniem-jesteś tu- ты здесь. Pomocni, ustępują miejsca, wnoszą torbę po schodach. Pozdrawiam

 • Dorota

  Moskiewskie stacje metra rzeczywiście sprawiają wrażenie komnat zamkowych. Myślę, że każdy będąc w Moskwie, powinien poświęcić nieco czasu na jazdę metrem, nie tylko dlatego by sprawnie przemieszczać się po mieście, ale i też dlatego by zobaczyć te najciekawsze stacje. Gratuluję ujęć bez tłumów podróżujących. Mi nie udało się zrobić takich zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *