Mazowieckie

Niewidzialna Wystawa – nie widzę problemu!

To będzie dziwna relacja. Bez szczegółu z minimum ogółu, ale taką formę musiałam przyjąć, żeby nie zepsuć Ci niespodzianki. Już na wstępie proszę, nie czytaj relacji i artykułów dokładnie opisujących Niewidzialną Wystawę. Jeżeli będziesz wiedział czego się spodziewać, stracisz 90% doznań. Gwarantuje, że poskromienie ciekawości zostanie wynagrodzone.

Pamiętam gdy jako dzieci zastanawialiśmy się, którego ze zmysłów najbardziej by nam brakowało. Wszyscy wybierali „bezpiecznie”, smak, węch. Nikt nie wybrał wzroku. Nic dziwnego powiesz, jak żyć nie widząc nic dookoła? Ano właśnie, jak?

Wejście do muzeum

Niewidzialna wystawa pokazuje świat oczami niewidomych. Świat zaskakujący sprawami, których nigdy nie zauważyłam, mimo że codziennie mam z nimi do czynienia, choć w nieco innym wymiarze.

Przewodnikami w muzeum są osoby niewidome lub w znacznym stopniu niedowidzące (samodzielne zwiedzanie nie jest możliwe). Po zakupie biletów informują jak zachowywać się na terenie muzeum, przedstawiają podstawowe zasady bezpieczeństwa (uwierz mi na słowo, zalecenia nie są przesadzone).

A potem na ponad godzinę zapraszają do świata ciemności i pomagają go zrozumieć. Wśród przewodników są osoby niewidome od urodzenia, jak i takie, które straciły wzrok na pewnym etapie swojego życia. Pokazują, cierpliwie tłumaczą, odpowiadają na pytania, podpowiadają w jaki sposób bezpiecznie pomagać osobom niewidomym.

Globus dla niewidomych

Czekając na wejście, przysłuchiwałam się rozmowom pracowników muzeum. Zwróciłam uwagę, że często wplatają do swoich wypowiedzi zwroty: do zobaczenia, spojrzę na to, zobaczę, chętnie obejrzę. Dawniej zastanawiałam się czy podobnymi słowami nie urażę niewidomej osoby, teraz już wiem, że nie.

Niewidzialna Wystawa otwiera oczy, skłania do refleksji. Po wyjściu z budynku nie chciało mi się z nikim rozmawiać. Wzięłam udział w lekcji, która zmieniła moje spojrzenie na wiele spraw. Wystarczyła godzina, aby zapomnieć o stereotypach oraz zdać sobie sprawę jak bezradny staje się człowiek pozbawiony nagle najważniejszego ze zmysłów (wzrok dostarcza nam około 80% informacji).

W mojej opinii Niewidzialna Wystawa to jedno z najciekawszych muzeów nie tylko w Warszawie, ale całej Polsce. Polecam każdemu, kto planuje wizytę w stolicy. Wrażenia pozostają w pamięci na dłuuuugo, a zmiana myślenia na zawsze.

Niewidzialna wystawa informacje praktyczne.

1.Bilety trzeba rezerwować na stronie https://niewidzialna.interticket.pl/

2.Wejścia odbywają się o wyznaczonych porach

3.Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 8 osób (grupy wyruszają co 15 minut)

4.Na całość zwiedzania trzeba zarezerwować maksymalnie 75 minut.

5.Niewidzialna wystawa jest przeznaczona dla dzieci powyżej 8 roku życia

6.Okrycia wierzchnie oraz obowiązkowo torby, okulary, telefony komórkowe, urządzenia które emitują światło, dźwięki, bądź nagrywają należy zostawić w zamykanych na klucz szafkach – niedostosowanie się do tej zasady jest równe z brakiem możliwości zwiedzenia

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *