Lubelskie

Nosów? Przecież tu nic nie ma…

Nosów w województwie lubelskim. Jedna z tych wiosek o których nikt nie słyszał, a nawet gdy jakimś cudem słyszał zareklamuje ją słowami „tam nic nie ma”. Zaspana, zapomniana z jedną drogą biegnąca przez środek. Ale zaraz, zaraz, przez Nosów biegnie zielony szlak rowerowy „Śladami nadbużańskich tajemnic”, więc chyba jednak coś tam musi być. I znaleźliśmy 🙂

Na końcu jedynej ulicy Nosowa stoi dwór wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. Niestety nowy właściciel zadbał, by nikt poza nim nie mógł się cieszyć widokiem odrestaurowanego obiektu. Otoczył go białym murem. Zrezygnował nawet z dzwonka przy bramie (a nuż komuś przyjdzie do głowy dzwonić i prosić o pokazanie).

Mnie takie podejście zawsze denerwuje, ale jak mawia Wojtaliński „gdybyś wydała grube miliony na remont podobnego obiektu, też byś nie chciała, aby ktoś obcy ci się po terenie plątał”.

Rozległy teren pełen jest starych drzew. Wzdłuż alei dojazdowej rosną okazałe kasztanowce. Jako ciekawostkę dodam, że w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów (1569-1795) kasztanowce sprowadzano z Turcji jako drzewa egzotyczne. Na takie zachcianki stać było tylko osoby bogate.

Poniżej jedyny dostępny widok zza bramy. Zdjęcie zrobione na maksymalnym zoomie, żeby w ogóle było coś widać.

W połowie długości ulicy, za domami, widać wieżyczkę prawosławnej cerkwi św. Michała Archanioła. Cerkiew położona jest na terenie prawosławnego cmentarza. W tym miejscu uruchomiłam aparat na dłużej. Zabytkowe nagrobki są wdzięcznym obiektem do fotografowania. Efekt prezentuję poniżej, zachęcając do odwiedzenia Nosowa. Wystarczy przejazdem.

Murowaną cerkiew zbudowano w 1862 roku.
Fresk na elewacji cerkwi.

 

2 komentarze

  • Piotr Komander

    Zjawisko grodzenia historycznych budowli jest niestety coraz częstsze. Trudno się dziwić właścicielom, ale kiedy tak nieraz stoję przed zamkniętą bramą albo wysokim płotem jest mi zwyczajnie żal.

    Nic na to nie poradzimy. Pałaców, zamków do zwiedzania raczej będzie ubywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *