Pałac w Sławikowie murale
Śląskie

Pałac w Sławikowie miejsce na sesję czy urbex?

Pałac w Sławikowie, a w zasadzie jego ruiny odwiedziliśmy dzięki dobrym duszyczkom z Internetu. Podpowiedziały nam, że warto będąc w Łubowicach zahaczyć o Sławików i że nie będziemy żałować.

Wioski położone są tak blisko siebie, że grzechem byłoby nie podjechać. A jak podjechać to i zerknąć, a jak zerknąć to nie tylko z zewnątrz przecież 🙂 I tym sposobem złamaliśmy zakaz, wchodząc na teren ruin dawnego pałacu, schowanych w gęstej zieleni. Żeby nie było wątpliwości, do złego nakłoniłam ja.

Budowla w obecnym stanie nie zachwyci każdego. Dach i przeważająca część stropów zwaliła się, odsłaniając wewnętrzne ściany. W kilku pomieszczeniach przetrwały ślady malowideł, resztki kolumn i ozdobnych detali. Konstrukcja w każdej chwili grozi zawaleniem, ale przeglądając informacje w Internecie widać, że mimo zakazów, odwiedzających nie brakuje.

pałac w sławikowie ozdobny detal

pałac w Sławikowie resztki malowideł

Gdyby usunąć okoliczną dżunglę z chaszczy (dawniej przypałacowy park) i trwale zabezpieczyć ruiny przed dalszym niszczeniem, ziemia raciborska zyskałaby klimatyczną atrakcję turystyczną. Jednak wiadomo, że na podobne decyzje potrzeba pieniędzy. Dużo pieniędzy.

pałac w Sławikowie ogrody
Pałac w Sławikowie na starej fotografii – ogrody

W raciborskim zamku znajduje się makieta pokazująca jak pałac w Sławikowie wyglądał w okresie swojej świetności. Naprawdę potrzeba dobrze rozwiniętej wyobraźni, by w tym co zostało z pałacu dopatrzyć się jego dawnej świetności.

Pałac w Sławikowie na starej fotografii
Pałac w Sławikowie na starej fotografii

Mimo zagrożeń, niektórzy ryzykują nawet sesję fotograficzną w ruinach pałacu gdy w okolicy kwitną bzy i magnolie.

Warto rzucić okiem na pałac w Sławikowie póki jeszcze coś z niego zostało. Dla wielbicieli podobnych klimatów obecnośc obowiązkowa.

 

Pałac w Sławikowie – aktualne zdjęcia przeplatane odrobiną historii

Dzieje pałacu w Sławikowie nie są do końca jasne. Część źródeł podaje, że pałac w Sławikowie powstał w XIX wieku.

pałac w Sławikowie najciekawszy fragment
To chyba najbardziej reprezentacyjny fragment pałacu w Sławikowie

Ostatnimi właścicielami dóbr, do roku 1945, była rodzina von Eickstedt.

pałac w Sławikowie fragment okna

pałac w Sławikowie kolumny

Pałac został częściowo zniszczony podczas II wojny światowej w wyniku walk pomiędzy Wehrmachtem i Armią Czerwoną. Do dzisiaj widać na ścianach ślady po pociskach.

pałac w Sławikowie kolumny

Na koniec jeszcze kilka zdjęć pałacu w Sławikowie. Stan jak widać opłakany, ale warto odwiedzać i fotografować podobne miejsca, aby uchronić je od zapomnienia. Być może za kilka lat w tym miejscu będzie stał supermarket…

Pałac w Sławikowie kolumna

Pałac w Sławikowie fragmenty ścian

Pałac w Sławikowie miejsca po oknach

Pałac w Sławikowie mural

4 komentarze

 • jotka

  Witaj, z przyjemnością przeczytałam notkę o Tobie i zajrzałam głębiej w blog.
  Widzę, że cieszą nas podobne rzeczy, więc postaram sie zaglądać.
  Podobne ruiny odkryliśmy w Świeciu na Śląsku, tam na szczęście wykupione i remontowane przez osoby prywatne.
  Zauważyłam kawę obok, a wczoraj zauroczył mnie cytat w jednym z kalendarzy – przed pierwszą kawą nie jestem sobą:-)

  • podrozyszczypta.pl

   Hej, bardzo się cieszę i zapraszam. W miłym towarzystwie, przy kawie czas płynie najpiękniej. A ten cytat pasuje do mnie jak ulał cha, cha, cha. Pozdrawiam serdecznie.

 • Jula

  Obyś nie miała racji z tym supermarketem. Ja wolę wierzyć, że jakieś pieniądze się znajdą i uda się zabezpieczyć obiekt, może niekoniecznie go odbudować, bo to faktycznie pochłonęłoby miliardy, ale chociaż zachować to co po nim pozostało.

  • podrozyszczypta.pl

   Na wszelki wypadek wycofuję ten supermarket i spluwam trzy razy za prawe ramię. Czasami człowiek coś chlapnie a potem mija trochę czasu i słowa okazują się prorocze. Jadąc myślałam, że ruiny są w lepszym stanie, przynajmniej na to wskazywały zdjęcia, które oglądałam u innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *