Hiszpania

Madryt Park Retiro w jesiennej odsłonie

Park Retiro to zielone serce Madrytu zajmujące powierzchnię 120 hektarów. Moje ulubione miejsce na mapie miasta. „Jest na tyle mały żeby poczuć się w nim jak w domu i na tyle duży żeby przyjemnie się w nim zagubić”. Gubiłam się w nim z niekłamaną przyjemnością, do czego będę starała się zachęcić również Ciebie, pokazując co warto zobaczyć w Retiro. Zapraszam.

park-retiro-jesień

Park Retiro

Do końca XIX wieku park Retiro należał do hiszpańskiej monarchii. Stanowił część kompleksu pałacowego. Na jego terenie organizowano fiesty, przedstawienia teatralne, operowe, a nawet walki byków (!). W ciągu wieków działało tu m.in. obserwatorium astronomiczne, manufaktura w której wytwarzano porcelanę oraz fabryka parowozów. W XVIII wieku Karol III postanowił udostępnić część parku mieszkańcom. Obowiązywały ich jednak dwie zasady: przyzwoite zachowanie i strój. Dopiero sto lat później cały park królewski stał się parkiem miejskim.

 

Park Retiro atrakcje, które warto zobaczyć

Pomnik króla Alfonso XII

Przychodziłam do parku Retiro codziennie na dłuższe i krótsze spacery. Oglądałam występy kuglarzy, przysłuchiwałam się grajkom i śpiewakom. Najczęściej stali na Calle Nicaragua – alei biegnącej wzdłuż sztucznego jeziora w centrum parku. Do jeziora prowadzą wszystkie drogi. Dociera tu każdy, kto odwiedza park Retiro, a potem selfie idzie w ruch. Zdjęcie na tle jeziora zamkniętego półkolistą kolumnadą, przed którą wznosi się wielki pomnik króla Alfonsa XII na koniu to po prostu obowiązek i jedna z największych atrakcji.

madryt-retiro

Od jeziora rozchodzą się aleje, które swoje nazwy wzięły od państw Ameryki Łacińskiej. Paseo de Cuba doprowadziła mnie do ogrodu różanego oraz rzeźby Upadłego Anioła z wodą tryskającą ze smoczych paszczy. To jedyny na świecie posąg ku jego czci.

Ogród różany w Parku Retiro

W ogrodzie najpiękniej jest wiosną, gdy kwitną kwiaty, a do rosarium można trafić z zamkniętymi oczami kierując się jedynie zapachem. Rośnie tu ponad cztery tysiące róż. Miejsce zaprojektował w 1915 roku miejski ogrodnik Cecilio Rodríguez. Podczas gdy w innych częściach parku bywa tłoczno i gwarnie, tutaj znajdziesz spokój i chwilę wytchnienia. Miejsce idealne dla zagubionych romantyków 🙂

Park Retiro zabytkowe fontanny

Poza rzeźbą Upadłego Anioła w parku Retiro warto jeszcze zobaczyć fontannę Fuente de Galapagos, ozdobioną żółwiami, delfinami, żabami i Fuente de la Alcachofa w kształcie karczocha.

Jako ciekawostkę dodam, że karczoch był uważany za bardzo zdrowe warzywo i symbol płodności, a także często stosowany jako na element dekoracyjny. W parku znajdziesz więcej zabytkowych fontann. Warto mieć oczy szeroko otwarte.

park-retiro-upadły-anioł

Pałac Kryształowy

Zbaczając z głównego szlaku odnalazłam ukryty wśród drzew najpiękniejszy budynek Retiro. Pałac Kryształowy w całości zbudowano z metalu i szkła. Inspiracją do jego stworzenia był londyński Crystal Palace.

To tylko, a może aż, pusta konstrukcja bez żadnego wyposażenia o wysokości 22 metrów. W XIX wieku pełnił funkcję ogrodu zimowego dla egzotycznych kwiatów. Obecnie razem z położonym parę metrów dalej Pałacem Velázquez, służy jako miejsce wystaw czasowych organizowanych przez Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii zwane potocznie Reina Sofia o którym pisałam w relacji Madryt Muzeum Prado, Reina Sofia niezła sztuka!

retiro-madryt

park-retiro-madryt

Ja trafiłam na osobliwy performance. Pani udawała martwą leżąc w bagażniku auta, wyglądała szkaradnie. Nie wnikałam co ma do przekazania światu…

Tajemnice Parku Retiro

Park Retiro, jak na główny ogród Madrytu przystało, skrywa wiele tajemnic. Mieszkańcy opowiadają, że w połowie XVIII wieku na terenie parku zakopano skarb. Schowek może wskazać tylko zielony elf z Retiro doglądający tutejszych roślin. Trudno go wypatrzyć pomiędzy tysiącem drzew, krzewów i kwiatów, ale gdy komuś się uda, zostanie bogatym człowiekiem. Powiadają, że najbardziej upodobał sobie najstarsze drzewo w Madrycie posadzone w 1633 roku, ale odwiedza je nocą gdy w parku nie ma ludzi. Gdybyś chciał spotkać elfa podpowiem, że drzewo Montezumy znajduje się niedaleko bramy Filipa IV 🙂

retiro-park-madryt

Inna opowieść dotyczy dziesiątek rzeźb również ukrytych pod ziemią. Szczegółowy spis rzeźb pozostaje w rękach osób wtajemniczonych. Pojedyncze sztuki odkopuje się wtedy gdy władze miasta znajdą pomysł na ich wykorzystanie.

park-retiro-madryt-hiszpania

retiro-madryt-hiszpania

Najpiękniejszy z parków Madrytu zawsze wita gości uśmiechem. Prowadzi przez zdobne bramy, pokazuje zabytkowe fontanny, mniejsze ogrody, pomniki dedykowane hiszpańskim władcom, twórcom, artystom. Żeby niczego nie ominąć warto przed wyjazdem sprawdzić lokalizację wszystkich atrakcji. Na zakończenie podpowiem, że jeżeli znasz hiszpański i lubisz czytać rozpocznij zwiedzanie od ulicy Claudio Moyano, biegnącej w kierunku parku od strony dworca Atocha. Wzdłuż ogrodzenia ustawiają się drewniane budki i stoiska ze starymi książkami gdzie znajdziesz te, których nakład został dawno wyczerpany, prawdziwe perełki za rozsądne pieniądze. A po powrocie koniecznie napisz czy podobało Ci się w Retiro!

Park Retiro atrakcje, które warto zobaczyć – plan cena godziny otwarcia

Adres: Plaza de la Independencia 7, Madryt
Park Retiro jest atrakcją bezpłatną

Godziny otwarcia – od października do marca: od 6:00 do 22:00;
od kwietnia do września: od 6:00 do 24:00

Cena za łódkę od poniedziałku do piątku – 6 euro; w weekendy 8 euro za 45 minut

Ogród różany – atrakcja bezpłatna

Bezpłatne toalety

Poniżej plan parku Retiro, który warto mieć ze sobą podczas zwiedzania.

 

park Retiro plan

4 komentarze

  • Aga

    Jakoś ten post dał mi poczucie radości. To jak pięknie opisałaś park, zdjęcia tak klimatyczne. Poczułam się jakbym tam była. Coś jest specjalnego w tym poście. Marzą mi się Włochy, marzy mi się teraz ten park. No ma coś w sobie. Pewnie masz więcej zdjęć, ciekawe ileż cudów tam jest na nich. Pragnę podróżować, tak jak pisałam, dodajesz mi wiary. Przytulam serdecznie. 🙂

    • podrozyszczypta.pl

      Ano właśnie z Madrytu mam wyjątkowo mało zdjęć. Tak jakoś wyszło. Następnym razem zdecyduję się wypożyczyć łódkę i zrobię sobie rundkę, a co 🙂 Nie rezygnuj z marzeń Aguś, one naprawdę się spełniają. Wytrwali dostają od życia wiele bonusów. Odwzajemniam przytulasy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *