Płocka molo nocą
Mazowieckie

Pożegnanie lata w Płocku

Płock to jedno z najstarszych polskich miast. Dawna stolica Polski o czym mało kto już pamięta. W Płocku urodził się Bolesław Krzywousty i Władysław Broniewski. Miasto idealnie nadaje się na jednodniowe zwiedzanie. Ma wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Mam nadzieję, że wymienione zabytki zachęcą Cię do wizyty.

Atrakcje, które warto zobaczyć na płockim rynku

Zwiedzanie Płocka najlepiej zacząć od rynku. Przypadkiem trafiliśmy na zakończenie sezonu motocyklowego. Oj, co to był za widok! Radość dla oka. Czy można przejść obojętnie obok takiego cacuszka? Nic tylko wskoczyć i jechać przed siebie z rozwianym włosem.

płock atrakcje zlot motocykli

Punktem centralnym sporego placu jest klasycystyczny ratusz z pierwszej połowy XIX wieku z którego w południe rozbrzmiewa hejnał grany przez trębacza. Zadzierając głowę, można również zobaczyć scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza.
I tak od kilkudziesięciu lat. Jako ciekawostkę dodam, że ratusz w Płocku był ostatnim miejscem obrad Sejmu Królestwa Polskiego.

Co warto zobaczyć na Wzgórzu Tumskim?

Na Wzgórzu Tumskim znajdują się najważniejsze zabytki i atrakcje Płocka. Mieści się tutaj najstarsza, wczesnośredniowieczna część miasta z Bazyliką Katedralną i murami dawnego zamku Książąt Mazowieckich.

Płock atrakcje bazylika katedralna widok z lotu ptaka
Płock z lotu ptaka źródło: www.plock.eu

Przed królewską kaplicą zadumałam się nad ludzką pomysłowością. Największa nekropolia Piastów tonie w ciemności. Nie łudź się, że wypatrzysz sarkofag ze szczątkami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Światło pojawia się dopiero po wrzuceniu monety. Ale musisz się bardzo spieszyć.  Po minucie ciemność powraca. Chwila nieuwagi i trzeba sięgnąć po kolejną monetę. Pani obok nie zdążyła nawet wyciągnąć aparatu 🙂

W bazylice spotkaliśmy również wycieczkę. Pan przewodnik zupełnie nie przejmował się obecnością innych. Darł się jak opętany. Słowa wyrzucał z prędkością i hukiem karabinu maszynowego. Na prawo tratatatata, na lewno tratatatata, a tutaj tratatatata. Dzieliło nas kilkadziesiąt metrów, a słyszałam każdą literkę…

Bazylikę Katedralną uznano za jeden z czterdziestu najważniejszych obiektów historycznych w Polsce. Zdobi je wierny odlew Drzwi Płockich, które po prostu trzeba zobaczyć! Oryginalne znajdują się w Soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. Do dziś nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach tam trafiły. Drzwi w Płocku są starsze i większe od Drzwi Gnieźnieńskich. Dwie tony misternych zdobień, przedstawiających głównie sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Niewiele kościołów w Europie może pochwalić się tak wyjątkowymi wrotami, a my mamy. I to dwie sztuki!

Drzwi do katedry w Płocku

 

Naprzeciwko płockiej katedry wznoszą się pozostałości zamku książąt mazowieckich. Z jego dawnej świetności ocalały dwie wieże (Szlachecka i Zegarowa) i fragment wysokiego muru. Całość otacza park, idealne miejsce na chwilę przerwy. Ławeczki pod kasztanami, widok na Wisłę i umiarkowana cisza, trafiliśmy na trzy śluby 🙂
Ze skarpy rozciąga się najpiękniejszy widok w Płocku. Piękna panorama jest dodatkową atrakcją tego miejsca.

płock park obok bazyliki
źródło: www.plock.eu

 

Zwiedzanie Płocka z Władysławem Broniewskim

Schodząc ze skarpy zobaczyliśmy murale zainspirowane “Zielonym wierszem” Władysława Broniewskiego. Uśmiechnęłam się do wspomnień i wyrecytowałam mój ulubiony wiersz “Ze złości”:

“Kochałbym cię (psiakrew, cholera!),
gdyby nie ta niepewność,
nie to, że serce zżera złość,
tęsknota i rzewność…”

Tyle lat minęło, a nie zapomniałam i co najważniejsze zaskoczyłam Wojtalińskiego! Przez dwadzieścia lat nie wyszło na jaw, że uwielbiałam Broniewskiego. Poeta urodził się w Płocku i tu spędził lata wczesnej młodości. Jego dom nadal stoi przy ulicy Kościuszki 24. Sądzę, że dla wielbicieli twórczości Władysława Broniewskiego pozostałe atrakcje Płocka mogą nie istnieć 🙂 

Niestety nie udało nam się wejść do środka. Na podwórku za domem rośnie dąb o którym poeta wspominał w wierszach. Jest kilkusetletnim pomnikiem przyrody i miewa się znakomicie. Przytuliłam się do niego mocno, by przekazał mi chociaż odrobinę energii płynącej z natury (po cichu licząc, że spłynie na mnie trochę twórczej inspiracji mistrza :-)).

Dąb rosnący za domem Władysława Broniewskiego

Uliczki doprowadziły nas ponownie na płocki rynek. Po mężczyznach i ich niesamowitych maszynach zostało wspomnienie. Przy kościele św. Bartłomieja kolejne pary przygotowywały się do jednej z najdłuższych życiowych podróży (wyjątkowo ślubny dzień nam się trafił).

Płock atrakcje nieoczywiste

Czy wiesz, że najstarsza szkoła średnia w Polsce znajduje się w Płocku. Ja nie wiedziałam. Jest to liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Szkoła działa nieprzerwanie od ponad ośmiu wieków. Uczyli się w mniej: Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, Tony Halik i wiele innych znanych osób. Historię szkoły przybliża muzeum otwarte w 1980 roku, w części dawnej kolegiaty św. Michała, do której przylegała szkoła.

Ciekawie i barwnie (w dosłownym znaczeniu tego słowa) ukazano pozostałości po kolegiacie, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Pozostałości murów romańskich, gotyckich, wczesnobarokowych oświetlano dla łatwiejszego rozpoznania różnymi kolorami. W gotyckiej wieży dawnej kolegiaty urządzono także obserwatorium astronomiczne.

 

Skąd wzięła się nazwa Płock?

Legend i pomysłów skąd wzięła się nazwa Płock jest wiele. Jedna z nich mówi, że nazwa powstała od płota czyli bariery, która miała chronić miasto przed najazdami Prusaków i Litwinów. Mieszkańcy utrzymują, że nazwa ich miasta pochodzi od murów obronnych, które dawniej otaczały Płock. Najbardziej tajemnicza legenda wspomina o rzece Płota.
I tu trop się urywa, ponieważ nikt nigdy o niej nie słyszał…
Jak widać Płock jest bardzo tajemniczym miastem. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał i skąd wziął swoją nazwę.

Pomnik Bolesława Krzywoustego w Płocku
Pomnik Bolesława Krzywoustego w Płocku

 

Płock atrakcje jak nad morzem 🙂

Zwiedzanie Płocka warto zakończyć nad wodą. Nad brzegiem Wisły poczuliśmy się jak nad morzem. Woda, mewy i bardzo nietypowe molo, biegnące równolegle do linii brzegowej rzeki. Widok na nadwiślańską skarpę, Wzgórze Tumskie, łódki kołyszące się przy brzegu. Popijając kawę i podziwiając atrakcje Płocka z restauracji na molo, czekaliśmy na zachód słońca. I uwierz lub nie, z radiowego głośnika popłynęła piosenka “Żegnaj lato na rok”.

Płock atrakcje molo w Płocku

 

Atrakcje Płocka z których nie skorzystaliśmy

Secesja w Muzeum Mazowieckim, ulica Tumska 8

Płock słynie ze zbiorów sztuki secesyjnej. Kolekcję obrazów, mebli, szkła, ceramiki i biżuterii z okresu art. deco można oglądać w Muzeum Mazowieckim. Eksponaty są zgromadzone na kilku piętrach kamienicy znajdującej się w centrum miasta. W muzeum znajduje się także stała ekspozycja opowiadająca o dziesięciu wiekach historii Mazowsza.

Muzeum Historii Poczty na ulicy Pięknej

Najstarsze znaczki świata, pierwsze znaczki wydane w Polsce, pierwszy telegram, guziki pocztowe. Po prostu raj dla ludzi zakochanych w pocztowym temacie.

Rejsy On Boat

W sezonie można wybrać się na wycieczkę po Wiśle. Rejsy On Boat trwają zazwyczaj 2 godziny. Zbiorka 30 minut przed planowaną godziną rejsu przy przystani koło molo. Bilety w cenie 35 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 komentarzy

  • Jula

    O drzwiach wiedziałam, nawet mieliśmy osobny wykład na ich temat, ale nigdy nie słyszałam, że Płock miałby być stolicą Polski… Gdzie o tym czytałaś/słyszałaś? Chętnie bym się trochę dokształciła 😉
    Pozdrawiam

    • podrozyszczypta.pl

      Wykład musiał być ciekawy. Informację możesz znaleźć na przykład na stronie miasta, umieszczona jest też w folderach, książkach o Płocku, artykułach dotyczących polskich stolic. Płock był stolicą Polski na przełomie XI i XII wieku, dokładnie w latach 1079–1138.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *