Płocka molo nocą
Mazowieckie

Pożegnanie lata w Płocku

Płock zabytki, atrakcje i inne wariacje dawnej stolicy.

 

Jakie atrakcje czekały na nas w Płocku? I czy warto było przyjechać do dawnej stolicy Polski?

W tym roku lato pożegnaliśmy parę kilometrów za Warszawą. Odwiedziliśmy dwa miejsca leżące na mazowieckim odcinku szlaku romańskiego: Czerwińsk nad Wisłą i Płock. Bawiliśmy się świetnie i nabraliśmy pewności, że najfajniejszych chwil podczas podróży nie da się zaplanować, one same nas znajdą.

 

Spacer po płockim rynku

Płock to jedno z najstarszych polskich miast. Dawna stolica Polski o czym mało kto już pamięta. W Płocku urodził się Bolesław Krzywousty i Władysław Broniewski. Miasto idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę, a zwiedzanie najlepiej zacząć od rynku.

Przypadkiem trafiliśmy na zakończenie sezonu motocyklowego. Oj, co to był za widok! Radość dla oka. Czy można przejść obojętnie obok takiego cacuszka? Nic tylko wskoczyć
i jechać przed siebie z rozwianym włosem.

płock atrakcje zlot motocykli

Punktem centralnym sporego placu jest klasycystyczny ratusz z pierwszej połowy XIX wieku z którego w południe rozbrzmiewa hejnał grany przez trębacza. Zadzierając głowę, można również zobaczyć scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza.
I tak od kilkudziesięciu lat.
Jako ciekawostkę dodam, że ratusz w Płocku był ostatnim miejscem obrad Sejmu Królestwa Polskiego.

Co jeszcze warto zobaczyć w Płocku?

Kolejną atrakcją Płocka jest Wzgórze Tumskie w obrębie którego znajduje się najstarsza, wczesnośredniowieczna część miasta z Bazyliką Katedralną i murami dawnego zamku Książąt Mazowieckich. Ze skarpy rozciąga się najpiękniejszy widok w Płocku.

Płock atrakcje bazylika katedralna widok z lotu ptaka
Płock z lotu ptaka źródło: www.plock.eu

Przed królewską kaplicą zadumałam się nad ludzką pomysłowością. Największa nekropolia Piastów tonie w ciemności. Nie łudź się, że wypatrzysz sarkofag ze szczątkami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Światło pojawia się dopiero po wrzuceniu monety. Ale musisz się bardzo spieszyć.  Po minucie ciemność powraca. Chwila nieuwagi i trzeba sięgnąć po kolejną monetę. Pani obok nie zdążyła nawet wyciągnąć aparatu 🙂

W bazylice spotkaliśmy również wycieczkę. Pan przewodnik zupełnie nie przejmował się obecnością innych. Darł się jak opętany. Słowa wyrzucał z prędkością i hukiem karabinu maszynowego. Na prawo tratatatata, na lewno tratatatata, a tutaj tratatatata. Dzieliło nas kilkadziesiąt metrów, a słyszałam każdą literkę…

Bazylikę Katedralną uznano za jeden z czterdziestu najważniejszych obiektów historycznych w Polsce. Zdobi je wierny odlew Drzwi Płockich. Oryginalne znajdują się w Soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. Do dziś nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach tam trafiły. Obok drzwi nie można przejść obojętnie. Są starsze i większe od Drzwi Gnieźnieńskich. Dwie tony misternych zdobień, przedstawiających głównie sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Niewiele kościołów w Europie może pochwalić się tak wyjątkowymi wrotami, a my mamy. I to dwie sztuki!

Drzwi do katedry w Płocku

 

Naprzeciwko płockiej katedry wznoszą się pozostałości zamku książąt mazowieckich. Z jego dawnej świetności ocalały dwie wieże (Szlachecka i Zegarowa) i fragment wysokiego muru. Całość otacza park, idealne miejsce na chwilę przerwy. Ławeczki pod kasztanami, widok na Wisłę i umiarkowana cisza, trafiliśmy na trzy śluby 🙂

płock park obok bazyliki
źródło: www.plock.eu

 

Władysław Broniewski w Płocku

Schodząc ze skarpy odkryliśmy murale zainspirowane “Zielonym wierszem” Władysława Broniewskiego. Uśmiechnęłam się do wspomnień i wyrecytowałam mój ulubiony wiersz “Ze złości”:

“Kochałbym cię (psiakrew, cholera!),
gdyby nie ta niepewność,
nie to, że serce zżera złość,
tęsknota i rzewność…”

Tyle lat minęło, a nie zapomniałam i co najważniejsze zaskoczyłam Wojtalińskiego! Przez dwadzieścia lat nie wyszło na jaw, że uwielbiałam Broniewskiego. Poeta urodził się w Płocku i tu spędził lata wczesnej młodości. Jego dom nadal stoi przy ulicy Kościuszki 24. Niestety nie udało nam się wejść do środka. Na podwórku za domem rośnie dąb o którym poeta wspominał w wierszach. Jest kilkusetletnim pomnikiem przyrody i miewa się znakomicie. Przytuliłam się do niego mocno, by przekazał mi chociaż odrobinę energii płynącej z natury (po cichu licząc, że spłynie na mnie trochę twórczej inspiracji mistrza :-)).

Dąb rosnący za domem Władysława Broniewskiego

Uliczki doprowadziły nas ponownie na płocki rynek. Po mężczyznach i ich niesamowitych maszynach zostało wspomnienie. Przy kościele św. Bartłomieja kolejne pary przygotowywały się do jednej z najdłuższych życiowych podróży (wyjątkowo ślubny dzień nam się trafił).

 

Najstarsza szkoła średnia w Polsce znajduje się w Płocku

a jest to liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Szkoła działa nieprzerwanie od ponad ośmiu wieków. Uczyli się w mniej: Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, Tony Halik i wiele innych znanych osób. Historię szkoły przybliża muzeum otwarte w 1980 roku, w części dawnej kolegiaty św. Michała, do której przylegała szkoła.

Ciekawie i barwnie (w dosłownym znaczeniu tego słowa) ukazano pozostałości po kolegiacie, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Pozostałości murów romańskich, gotyckich, wczesnobarokowych oświetlano dla łatwiejszego rozpoznania różnymi kolorami. W gotyckiej wieży dawnej kolegiaty urządzono także obserwatorium astronomiczne.

 

Skąd wzięła się nazwa Płock?

Legend i pomysłów skąd wzięła się nazwa Płock jest wiele. Jedna z nich mówi, że nazwa powstała od płota czyli bariery, która miała chronić miasto przed najazdami Prusaków i Litwinów. Mieszkańcy utrzymują, że nazwa ich miasta pochodzi od murów obronnych, które dawniej otaczały Płock. Najbardziej tajemnicza legenda wspomina o rzece Płota.
I tu trop się urywa, ponieważ nikt nigdy o niej nie słyszał…
Jak widać Płock jest bardzo tajemniczym miastem. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał i skąd wziął swoją nazwę.

Pomnik Bolesława Krzywoustego w Płocku
Pomnik Bolesława Krzywoustego w Płocku

 

A tymczasem w Płocku nad Wisłą

Nad brzegiem Wisły poczuliśmy się jak nad morzem. Woda, mewy i bardzo nietypowe molo, biegnące równolegle do linii brzegowej rzeki. Widok na nadwiślańską skarpę, Wzgórze Tumskie, łódki kołyszące się przy brzegu. Popijając kawę i podziwiając atrakcje Płocka z restauracji na molo, czekaliśmy na zachód słońca. I uwierz lub nie, z radiowego głośnika popłynęła piosenka “Żegnaj lato na rok”.

Płock atrakcje molo w Płocku

 

Atrakcje Płocka z których nie skorzystaliśmy

Secesja w Muzeum Mazowieckim, ulica Tumska 8

Płock słynie ze zbiorów sztuki secesyjnej. Kolekcję obrazów, mebli, szkła, ceramiki i biżuterii z okresu art. deco można oglądać w Muzeum Mazowieckim. Eksponaty są zgromadzone na kilku piętrach kamienicy znajdującej się w centrum miasta. W muzeum znajduje się także stała ekspozycja opowiadająca o dziesięciu wiekach historii Mazowsza.

Muzeum Historii Poczty na ulicy Pięknej

Najstarsze znaczki świata, pierwsze znaczki wydane w Polsce, pierwszy telegram, guziki pocztowe. Po prostu raj dla ludzi zakochanych w pocztowym temacie.

Rejsy On Boat

W sezonie można wybrać się na wycieczkę po Wiśle. Rejsy On Boat trwają zazwyczaj 2 godziny. Zbiorka 30 minut przed planowaną godziną rejsu przy przystani koło molo. Bilety w cenie 35 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 komentarzy

  • Jula

    O drzwiach wiedziałam, nawet mieliśmy osobny wykład na ich temat, ale nigdy nie słyszałam, że Płock miałby być stolicą Polski… Gdzie o tym czytałaś/słyszałaś? Chętnie bym się trochę dokształciła 😉
    Pozdrawiam

    • podrozyszczypta.pl

      Wykład musiał być ciekawy. Informację możesz znaleźć na przykład na stronie miasta, umieszczona jest też w folderach, książkach o Płocku, artykułach dotyczących polskich stolic. Płock był stolicą Polski na przełomie XI i XII wieku, dokładnie w latach 1079–1138.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *