zachód słońca na Podlasiu
Podlaskie

Supraśl – co można zobaczyć u Pana Boga w ogródku?

W Supraślu można poczuć się jak u Pana Boga w ogródku. W przenośni i dosłownie, bowiem właśnie tutaj kręcono filmowe sceny trylogii „U Pana Boga…”. W Supraślu odnajdziesz dziewicze krajobrazy, uśpioną architekturę, ludzi z sercem na dłoni. To jedno z tych miast do których warto przyjechać na weekend, by zobaczyć ciekawe miejsca i przede wszystkim zwolnić. Cieszyć się chwilą. Zapraszam Cię do na wycieczkę w rytmie slow. Pokażę Ci co warto zobaczyć w Supraślu, gdzie się wybrać i jakie atrakcje czekają na Ciebie w mieście.

Supraśl atrakcje na weekend – Klasztor prawosławny pw. ZNMP

Supraśl powstał wokół klasztoru Bazylianów, którzy osiedlili się tutaj w XVI wieku. To najcenniejszy zabytek i miejsce w którym narodziła się historia miasta. Obecnie jest jednym z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce.

Cały kompleks składa się z barokowej bramy-dzwonnicy z końca XVIII wieku, pałacu Archimandrytów (opatów prawosławnych), zabudowań dawnego klasztoru, cerkwi Jana Teologa i cerkwi obronnej Zwiastowania NMP, która łączy świątynię prawosławną z murami obronnymi. Cerkiew (monastyr) została odbudowana po zniszczeniach dokonanych w czasie II wojny światowej przez wycofujące się wojska niemieckie. Można ją zwiedzać, a szczegóły znajdziesz w informacjach praktycznych na końcu.

 

W promieniach zachodzącego słońca Zespół Klasztorny w Supraślu wygląda piękniej niż na zdjęciach. Wzniesiony na nadrzecznej skarpie, w pełni zasługuje na miano siódmego cudu Polski oraz wizytówki i głównej atrakcji Supraśla. Od wieków trwa tu codzienne życie mnichów, a spokój i cisza dzwonią w uszach. Tak zapamiętałam moje pierwsze spotkanie z klasztorem (wpis z notatnika).

„Mimo późnej pory drzwi wejściowe do kompleksu były otwarte. Zza kolejnych dochodziła łagodna muzyka. Na paluszkach wślizgnęłam się do środka. Skromne, a zarazem surowe wnętrze Cerkwi Zwiastowania NMP oświetlały świece. W głębi modliło się dwóch mnichów. Przeniosłam się w czasie”.

Supraśl atrakcje na weekend – dawny Pałac Buchholtzów

Gdy tylko nadarzyła się okazja, by zobaczyć wnętrze dawnego Pałacu Buchholtzów, skorzystałam bez zastanowienia. W supraskim Liceum Plastycznym trwała przerwa.
Grupki młodzieży plątały się przed budynkiem zatopione w rozmowie. Wmieszałam się w tłum. Młodzież ruszyła na lekcje, a ja na krótkie zwiedzanie dawnego Pałacu Buchholtzów, kolejnej atrakcji w mieście. Wcześniej na jego miejscu stał okazały dworek zakupiony przez rodzinę Buchholtzów tuż po przeprowadzce do Supraśla. I pewnie stałby nadal, gdyby nie miłość.

Największa miłość w Supraślu

Zakochany po uszy Adolf Buchholtz poprosił o rękę Adelę Marię – córkę wyjątkowo bogatego fabrykanta. Przyszła teściowa przyjechała sprawdzić warunki mieszkaniowe potencjalnego zięcia, nazwała dworek norą i postawiła sprawę jasno: wybudujesz pałac, albo nici ze ślubu. Modernizacja i rozbudowa dworu trwała jedenaście lat, a efekt końcowy można podziwiać do dzisiaj. Wewnątrz Pałacu Buchholtzów warto zobaczyć secesyjną klatkę schodową oraz seledynowy pokój nauczycielski. Klimatyczne miejsce z niezwykła historią.
Aż żal chodzić na wagary.

Supraśl atrakcje na weekend – Centrum Kultury i Rekreacji

Sto metrów dalej mieści się Centrum Kultury i Rekreacji czyli słynny komisariat policjantów
z filmu „U Pana Boga w ogródku”. W sali, w której kręcono sceny pirotechniczne znajduje się obecnie restauracja serwująca dania kuchni tatarskiej. Niestety nieczynna podczas mojego pobytu. Za to w sali naprzeciwko obejrzałam wystawę fotografii Wiktora Wołkowa.
A jako że lubię oglądać dobre zdjęcia, wizyta była dla mnie dodatkową atrakcją.
Naprawdę warto tu zajrzeć podczas zwiedzania Supraśla.

 

Wybitny fotograf nigdy nie używał aparatu cyfrowego. Większość życia spędził w Supraślu i jak mówił „nigdzie na świecie nie było mu lepiej”. Podlaską przyrodę ukochał ponad wszystko. Według mnie z wzajemnością. Zdjęcia Wiktora Wołkowa żyły, oddychały, szumiały, szemrały, bo przecież w przyrodzie nigdy nie jest cicho.

Wybrane obrazy Wiktora Wołkowa

Supraśl atrakcje na weekend – Szwędaczki Supraskie

Szwędaczki Supraskie to ciekawostka, która mnie ominęła (no gapa, gapa, gapa ze mnie),
ale piszę o niej by nie ominęła Ciebie 🙂 A co to takiego? Nic innego jak spacery po zmroku z pochodniami i panią przewodnik! Zaopatrzony w pochodnię poznasz legendy Supraśla, podania ludowe, wierzenia i spotkasz się z Duchem Puszczy!

Podczas weekendu zobaczyłam większość zabytków Supraśla.  Na kolejną podróż zostawiłam sobie kilka ciekawych miejsc, takich jak: Teatr Wierszalin, Muzeum Ikon i Muzeum Papiernictwa. Planując pobyt w Supraślu, pamiętaj że miasto jest doskonałą bazą wypadową do okolicznych atrakcji o których również możesz przeczytać na moim blogu.

Co mnie w Supraślu zauroczyło architektonicznie?

Poza wspomnianym już klasztorem i Pałacem Buchholtzów niska, w większości zabytkowa, zabudowa miasta. Idąc chodnikiem po jednej stronie miałam symetryczne domki, a po drugiej drzewa rosnące wzdłuż drogi. Sam popatrz jakie doskonałe połączenie. Nic tylko chodzić.

Co mnie w Supraślu zauroczyło życiowo?

Supraśl zaskoczył mnie spokojem i pięknem zwykłej codzienności w której ludzie mają czas aby przystanąć, zagadać, opowiedzieć, pożartować, bez patrzenia na zegarek i gonitwy donikąd. Dzień powszedni niczym nie różnił się od zaspanej niedzieli.
Drugiego dnia pobytu udało mi się nawet rozpoznać parę osób spotkanych dzień wcześniej. Dlatego mimo że zdążyłabym bez problemów zobaczyć wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca w Supraślu, wolałam zwolnić, nacieszyć się spokojem, który w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Niech ten spokój i piękno zostanie. Niech trwa.

 

Supraśl atrakcje na weekend, zwiedzanie – informacje praktyczne

Cerkiew obronna (monastyr) w Supraślu. Zwiedzanie: codziennie (oprócz poniedziałków i świąt). Wewnątrz nie wolno robić zdjęć. Cisza monasterska: 16:00–17:45
Szczegóły warto sprawdzić na stronie – https://monaster-suprasl.pl/zwiedzanie

Szwędaczki Supraskie
Atrakcja w okresie od kwietnia do października, w piątki i soboty. Szczegóły warto sprawdzić na stronie szwedaczkisupraskie.

4 komentarze

  • Wojciech

    Rewelacja. Nigdy tam nie byłem, a właśnie jestem w trakcie planowania mojej wakacyjnej podróży autem po Polsce 🙂 Chciałbym, aby ta podróż była mało standardowa, a więc chcę odwiedzić różne mniejsze i mniej znane miejsca. Na pewno Supraśl znajdzie się na mojej mapie podróży! Dziękuję!

    • podrozyszczypta.pl

      cieszę się. Supraśl to cichy zakątek, w którym trzeciego dnia znasz z widzenia większość osób 🙂 W muzeum niestety nie byłam, co muszę nadrobić przy najbliższej okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *