Podlaskie

Góra Grabarka – zobacz to wyjątkowe miejsce!

Święta Góra Grabarka to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce.
Dla wyznawców prawosławia jest tym samym  co Częstochowa dla katolików.
Góra Grabarka słynie z wielu uzdrowień, a do cerkwi wybudowanej na wzgórzu pielgrzymują ludzie z całej Polski. Paolo Coelho, który odwiedził świętą Górę Grabarkę, napisał: „wszystko jest tam takie, jakby wyszło spod ręki Boga”.

 

Święta Góra Grabarka atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić

Swoją pierwszą wizytę w maleńkiej wiosce Grabarka pamiętam bardzo dokładnie. Kamiennymi schodami wchodzę na wzniesienie zwane wzgórzem pokutników, by zobaczyć cerkiew Przemienienia Pańskiego. Całe wzgórze tonie w krzyżach różnej wielkości, od trzech metrów do paru centymetrów. Drewniane, murowane, wykonane z patyków.
Jest ich już ponad siedem tysięcy i każdy z nich ma swoją historię.
Zostawiają je pielgrzymi z prośbą o modlitwę i pomoc w różnych trudnych sytuacjach życiowych. Swoisty las krzyży z napisami w różnych językach. Wiele z nich ozdobionych jest wstążkami, wiankami lub tradycyjnym obrzędowym ręcznikiem.

 

Święta Góra Grabarka – legenda

Z Górą Grabarką związana jest legenda, głosząca że podczas epidemii cholery szalejącej na Podlasiu w 1710 roku ocaleli jedynie ci, którzy udali się za starcem na święte wzgórze u stóp którego tryskało źródełko. Przybyli na górę z modlitwą i zostali wysłuchani.
W podziękowaniu Bogu za cud wzniesiono na górze pierwszą drewniana kapliczkę, a każdy
z ocalałych wbił w ziemię krzyż. Od tego czasu Góra Grabarka stała się sławna, a las krzyży
z roku na rok gęstnieje.

 

Cerkiew Przemienienia Pańskiego

Trwa msza w języku starocerkiewnym, która potęguje magię tego miejsca.
Wszystkie kobiety mają przykryte włosy. Jakże piękne są różnice kulturowe – myślę zapatrzona i zasłuchana.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego jest główną świątynią na Górze Grabarce.
Stoi w miejscu pierwszej kapliczki zbudowanej, jako wotum wdzięczności za ocalenie podczas epidemii cholery.

Nad cerkwią pochylają się sosny. Wedle legendy skłoniły się tak w czasie wojny, chroniąc ją przed bombardowaniem. Jednak nie uratowały jej przed pożarem w 1990 roku w którym spłonęła doszczętnie łącznie z dzwonami. Ocalała jedynie środkowa część Ewangelii i dwie ikony: św. Mikołaja i Chrystusa Zbawiciela.  Nowa cerkiew, już murowana, wyglądem nawiązuje do świątyni sprzed pożaru.

Gdy msza dobiegła końca mogliśmy wejść do środka. Lubię cerkwie, ich półmrok, barwy, kształty. Mają w sobie coś co mnie fascynuje, sprawia, że przenoszę się w inny wymiar. Wnętrze wypełnia nieuchwytna moc. Na ścianach cerkwi można zobaczyć barwne malunki. Proszono aby nie robić zdjęć, trochę szkoda, ale można kupić pocztówkę za symboliczną złotówkę (taki niezaplanowany rym :-).

 

Co jeszcze warto zobaczyć na świętej Górze Grabarce?

Na tyłach cerkwi znajduje się jedyny w Polsce prawosławny żeński klasztor św. Marty i Marii, a tuż obok dom pielgrzyma. Siostry modlą się i opiekują tym świętym miejscem. Nigdy nie nocowałam na Górze Grabarce, ale sądzę, że to musi być niesamowite przeżycie.

Święta Góra Grabarka słynie także z uzdrawiającego źródełka bijącego u stóp góry.
Zgodnie z prawosławną tradycją wodę święci się kilka razy w roku. Pamiętasz cud związany
z epidemią cholery? To właśnie ci, którzy napili się wody ze źródełka i obmyli nią, uniknęli śmierci. Do dziś wierni przybywający na Świętą Górę obmywają wodą chore miejsca wierząc, że ból ustąpi. 

 

Święto Przemienienia Pańskiego

19 sierpnia na Świętą Górę przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całej Polski.
Każdy pielgrzym zabiera ze sobą krzyż symbolizujący intencję , a potem wbija go w ziemię.
W noc poprzedzającą święto wokół cerkwi gromadzą się ludzie do wspólnej modlitwy. Górę wypełniają światła świec. Następnego dnia pątnicy modlą się i trzykrotnie obchodzą na kolanach cerkiew Przemienienia Pańskiego. Potem schodzą do źródełka, by napić się świętej wody i obmyć nią chore miejsca.

Grabarka na długo pozostanie w mojej pamięci. Jest wyjątkowym miejscem.
Należy do miejsc “zobaczyć koniecznie”, a już na pewno będąc na Podlasiu.

Jeżeli lubisz klimat cerkwi zapraszam Cię do relacji o najpiękniejszych cerkwiach w Moskwie http://www.podrozyszczypta.pl/najpiekniejsze-cerkwie-w-moskwie-ile-ich-jest/

 

Święta Góra Grabarka atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić – informacje praktyczne

Zwiedzanie cerkwi Przemienia Pańskiego jest możliwe w sezonie letnim w godzinach 10.00-17.00; w niedzielę i święta w godzinach 13.00-17.00. Pozostałe cerkwie nie są dostępne dla zwiedzających. Poza sezonem o otwarcie trzeba poprosić w monasterze lub pod numerem 507 761 241.

Wchodząc do świątyni, należy pamiętać o odpowiednim stroju (długie spodnie i spódnice, przykryte ramiona). Osoby w krótkich spodenkach i z odkrytymi ramionami nie są wpuszczane do środka. Wewnątrz świątyni nie wolno robić zdjęć.

Święta Góra to przede wszystkim miejsce modlitwy, dlatego na terenie całego Sanktuarium należy zachować ciszę i nie wprowadzać zwierząt.

studnia cudownego źródełka u podnóża góry
Grabarka – studnia cudownego źródełka

 góra-grabarka-las-krzyzy

góra-Grabarka-grabarka grabarka-święta-góra

Grabarka-góra

święta-góra-grabarka

grabarka-krzyże

Grabarka-podlasie

podlasie-grabarka

grabarka-krzyż

grabarka-na-podlasiu

krzyże-na-grabarce

grabarka-prawosławie

prawosławie-grabarka

grabarka-prawosławie-grabarka

góra-grabarka-podlasie

grabarka-krzyże-podlasie

8 komentarzy

 • Inka

  Na Górze Grabarce nie jest przerażająco. Jak się tam trafi, to czuje się zupełnie coś innego. Spokój, ciszę, dobrą energię i po dłuższym pobycie wyciszenie i relaks. Polecam również wszystkim to miejsce.

  • podrozyszczypta.pl

   ostatnia burza dokonała wielu zniszczeń na Grabarce… Na szczęście tylko część krzyży ucierpiała. Dziękuję za komentarz.

  • podrozyszczypta.pl

   Proszę. Cała przyjemność po mojej stronie 🙂 Do tej pory widziałam Grabarkę w odsłonie letniej. Marzy mi się odsłona jesienna i zimowa. Kto wie, może w tym roku.

  • podrozyszczypta.pl

   Przerażająco? Nie 🙂 Tylko krzyży jest tyle, że miejscami słońce ma problemy z przebiciem się. Na Grabarce można znaleźć to nieuchwytne “coś” z czego słynie Podlasie. Również pozdrawiam i dużo słońca życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *