szopka z rureczek papieru
Italia

Włochy – Brescia. Brescia jak szopka bożonarodzeniowa!

Ubiegłoroczne święta spędziliśmy po raz pierwszy poza domem, a nawet dalej – poza krajem. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia, przeżycia, pełni apetytu na kolejne miasta Włoch. Chciałam Ci opowiedzieć o małym fragmencie tej podróży, który zrobił na nas niemałe wrażenie, o prezencie jaki dostaliśmy od miasta Brescia.

To tutaj w Duomo Vecchio (stara katedra) poczuliśmy ducha włoskich świąt. Budowla nie jest w pełni doceniana mimo, że zalicza się do najbardziej tradycyjnych i ważnych przykładów architektury romańskiej w Italii. Z zewnątrz zaskakuje kształtem, niewielkim rozmiarem i skromnością. Surowe wnętrze podzielone jest na kilka stref na wielu poziomach.

widok na katedrę w brescia z zewnątrz

Teraz powinnam Ci napisać o XIII-wiecznych freskach, sklepieniach, kaplicach, o ważnych dziełach włoskiego malarza Moretto. Te wszystkie niesamowitości znajdziesz wchodząc do środka i wzroku od nich nie oderwiesz, chyba że… tak jak my trafisz na wystawę szopek bożonarodzeniowych. A szopki są w Italii ważniejsze niż choinka. Tak ważne, że powstały nawet szkoły tworzenia szopek bożonarodzeniowych. Najbardziej uznane znajdują się na Sycylii, w Neapolu i Lecce.

A czy wiesz skąd wzięła się tradycja szopki bożonarodzeniowej?

Pierwsza pojawiła się w Betlejem w 330 roku n.e. na polecenie cesarzowej Heleny. Był to marmurowy żłóbek wybudowany w skalnej grocie. Około 397 roku grotę przebudowano na stajenkę, umieszczono w niej figury Świętej Rodziny i pastuszków. Zwyczaj dotarł z Betlejem do Rzymu wraz z pielgrzymami, a stąd ruszył dalej we wszystkie świata strony.

Do tej pory znałam szopki krakowskie oraz bardziej lub mniej im podobne. Bogate zdobienia, misterne wykonanie, ale wszystkie zachowawcze i przewidywalne. Bo niby cóż można wymyślić lub zmienić w szopce? Ano można i to jeszcze jak! Włoskie szopki bożonarodzeniowe zachwyciły mnie pomysłowością i różnorodnością użytych materiałów. Teoretycznie wszystko się zgadzało. Maria, Józef, Dzieciątko, stajenka. A praktycznie?

Popatrz i znajdź min. trzy szczegóły którymi różnią się szopki, które znasz od tych które widzisz poniżej 🙂

szopka ze śrubek

szopka w której święta rodzina to eskimosi

szopka-arfykanska

szopka-brescia-włochy

szopka w kształcie gitary

szopka mieszkańcy Peru na łodzi

szopka z rureczek papieru

szopka

szopka-na-motorze

szopka-kamień-szlachetny

szopka-w-muszli

szopka-italia

szopka-stacja-kosmiczna

szopka-akwarium

szopka-moneta

szopka-tradycyjna

Szopka bożonarodzeniowa kilka faktów prosto z Włoch:

 • pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową 24 grudnia 1223 roku zbudował św.  Franciszek z Asyżu. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio.
 • włoską stolicą szopek jest Neapol
 • najsłynniejsza ulica szopkarzy to San Gregorio Armeno w Neapolu. Nigdzie nie kupisz piękniejszych i droższych figurek. Jedna może kosztować nawet kilkadziesiąt euro (korekta po powrocie z Neapolu – droższych figurek nie widziałam, ale piękniejsze tak)
 • lubisz oglądać „żyjące szopki”? Jedź na Sycylię

 

Jestem ciekawa, która szopka najbardziej przypadła Ci do gustu. Moimi faworytami są śrubki i gitarra 🙂 I pamiętaj Brescia zaprasza na wystawę!

6 komentarzy

 • Ania z widzialam.pl

  Cudna ta w muszli! Miałam w tym roku szansę spędzić święta na Sardynii – moje spostrzeżenie jest takie, że wyspiarze trochę mniej wagi przywiązują do całego tego zamieszania z choinkami, szopkami, ozdobami. Jakoś tak “na miękko” podchodzą do tematu 🙂

  • podrozyszczypta.pl

   W Bergamo, w wigilijny wieczór nie można było znaleźć wolnego stolika w restauracji. Wszystkie były zarezerwowane. Tłum ludzi na ulicach, zupełnie inaczej niż u nas gdzie nie ma wtedy żywego ducha.

 • Gosia

  Najbardziej zaskoczyła mnie ta pierwsza 😉 Tego się nie spodziewałam. Natomiast ciekawa jest ta w jajku (bardzo wytworna), a także ta w akwarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *