zamek w trokach widok z lotu ptaka
Litwa

Zamek w Trokach – chluba Litwy!

Zamek w Trokach zwiedziłam trzy razy. Niezmiennie witał mnie widokiem baszt odbijających się w pomarszczonej tafli jeziora i szumem drzew rosnących nieopodal murów. Natura i architektura w idealnej harmonii. Widok jak z obrazka. Czy tak wyglądają zamki obronne? Trudno uwierzyć, że zamek w Trokach powstał, by bronić Wilno przed najazdami Krzyżaków z zachodniej strony.

 

Zamek w Trokach – legenda

Zamek w Trokach jak mówi legenda, jest wynikiem kaprysu kobiety 🙂 Żona księcia Kiejstuta nie chciała mieszkać w Starych Trokach. Brakowało jej wodnych przestrzeni do których przywykła w rodzinnej Połądze. Kiejstut zamiast kłótni wybrał zgodę i by przypodobać się żonie, rozpoczął budowę nowego zamku na wyspie otoczonej wodami jeziora Galwe.

Od razu lepiej prawda?

Przekraczając bramę wjazdową do zamku warto puścić wodze fantazji i przenieść się w czasie do wybranego momentu z historii zamku, który na przestrzeni lat pełnił różne funkcje. Poza znaczeniem wojskowym był rezydencją książąt litewskich, więzieniem politycznym dla ludzi z wyższych sfer, letnią rezydencją monarchów Rzeczypospolitej.

Mój wybór padł na wystawne uczty wydawane na zamku w Trokach za czasów Witolda, bo za dziczyzną mój żołądek szaleje. Poniżej fragment opisu jednej z nich:

“Nigdy Litwa ani Polska tak wspaniałego zjazdu nie widziały. Ze sklepów książęcych codziennie wydawano 700 beczek miodu, nie licząc wina, na kuchnie szło dziennie 1400 baranów, 100 żubrów, mnóstwo łosi, dzików i innej zwierzyny. Zjazd trwał 7 tygodni”.

zamek w Trokach widok z mostu

 

Zamek w Trokach 

Patrząc na zamek w Trokach z lotu ptaka widać dokładnie jego rozkład. Składa się z dwóch części: zamku górnego oraz obszernego przedzamcza (jego widok umili Ci czas spędzony w kolejce do kasy :-)).
Przedzamcze otaczają mury z trzema basztami strażniczymi w rogach, budynki gospodarcze i pomieszczenia dla załogi. Jak już wspomniałam, zamek w Trokach pełnił funkcje więzienne. Więzienie mieściło się w wieży po lewej stronie od wejścia (za sklepem z pamiątkami). Do zamku głównego prowadzą drewniane schody widoczne po przekątnej oraz oddzielna brama z mostem zwodzonym nad głęboką, suchą dziś fosą. Stąd zawsze rozpoczynam zwiedzanie.

autor zdjęcia: Gennadiy Cherneckiy
zamek w Trokach plan zamku
Plan zamku w Trokach

 

Zamek w Trokach zwiedzanie wnętrz

W pałacu książęcym znajduje się dziewięć komnat, które zajmowała rodzina księcia i jego goście. Wśród nich wyróżnia się gotycka sala reprezentacyjna. Zajmuje całe prawe skrzydło drugiego piętra. W czasie rządów Witolda i po jego śmierci przyjmowano tu królów, posłów sąsiednich państw, podpisywano umowy, urządzano narady oraz wspomniane już uczty. Obecnie ze względu na dobrą akustykę często odbywają się w niej koncerty.

zamek w Trokach sala reprezentacyjna
Sala reprezentacyjna na zamku w Trokach

zamek w Trokach meble w sali reprezentacyjnej

Do kolejnych sal prowadzą krużganki zawieszone na wysokości trzech pięter i wąskie schody wymuszające ruch jednokierunkowy. Zwiedzanie zamku w Trokach ułatwiają opisy przygotowane w języku polskim.

zamek w Trokach mury obronne

zamek w Trokach jezioro

Pozostałe eksponaty z różnych krajów i epok znajdują się w Muzeum Historycznym na przedzamczu. Warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby zobaczyć trzy tysięce eksponatów zgromadzonych w dwunastu salach. Do mnie najbardziej przemówiły dzieła dawnych rzemieślników i artystów, którzy z codziennych przedmiotów potrafili wyczarować dzieła sztuki. Z resztą sam zobacz, a potem spakuj plecak, uśmiech i jedź do zamku w Trokach. To tylko niecałe trzydzieści kilometrów od Wilna!

Nawet pieczątka potrafi być dziełem sztuki.

zamek w Trokach fajka

zamek w trokach fajka

 

Zamek w Trokach zwiedzanie – informacje praktyczne

Przed zwiedzaniem zamku w Trokach warto pójść do punktu informacji turystycznej przy ulicy Karaimu 41, gdzie znajdują się bezpłatne mapy z opisami zabytków w języku polskim oraz rozkłady jazdy autobusów i pociągów (rozkładów w języku polskim nie było).

Wstęp do zamku w Trokach jest płatny. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8 euro. Bilet ze zniżką dla seniorów  4 euro, a dla uczniów i studentów 4 euro.

Gdy dopisze pogoda warto wypożyczyć rower wodny i popływać po jeziorze. Po godzinie 12.00, 13.00 wszystkie rowery są już zazwyczaj na wodzie, bo chętnych naprawdę nie brakuje.

 

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *